Volley Leaue γυναικών: Άνετα ο Ολυμπιακός, άφησε βαθμό ο Παναθηναϊκός

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού κέρδισε άνετα 3-0 σετ τη Λαμία, ενώ ο Παναθηναϊκός άφησε έναν βαθμό στη Νέα Σμύρνη κόντρα στον Μίλωνα (3-2). «Περίπατο» ο ΠΑΟΚ με 3-0 σετ στο ντέρμπι των «δικεφάλων» με την ΑΕΚ. Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής της Volley Leaue γυναικών και η βαθμολογία.

Μία ακόμα νίκη, τη δεύτερη σε ισάριθμα παιχνίδια στη Volley League, πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκες» μετά το νικηφόρο πέρασμα από την έδρα του Μίλωνα, κέρδισαν άνετα με 3-0 σετ τη Λαμία και εξασφάλισαν ένα ακόμα καθαρό «τρίποντο», πριν το ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό (30/10, 17:00) στο Μετς.

Οι αθλήτριες του Λορέντζο Μιτσέλι από το πρώτο σερβίς μέχρι το φινάλε είχαν τον έλεγχο του αγώνα και όποτε η Λαμία προσπαθούσε να μειώσει ο Ολυμπιακός είχε την απάντηση. Η Μίλιτσα Κούμπουρα με την Ιβάνα Βάνιακ είχαν από 17 πόντους, με την Μπιάνκα Φαριόλ να προσθέτει άλλους 9.

Λορέντζο Μιτσέλι: «Χτιζόμαστε ακόμα, προσπαθούμε διάφορα. Είναι νωρίς ακόμα, είμαστε στο ξεκίνημα της σεζόν. Προσπαθούμε να παίζουμε στον καλύτερο βαθμό που μπορούμε αυτή την περίοδο. Στα δύο πρώτα ματς, στα δύο πρώτα σετ, δεν παίξαμε τόσο καλά, όμως στη συνέχεια, βρίσκουμε τη συγκέντρωσή μας, πιέζουμε από το σερβίς. Τώρα, έχουμε μπροστά μας το ματς με τον Παναθηναϊκό. Σε λίγες ημέρες, πρέπει να προετοιμαστούμε στον καλύτερο βαθμό. Να είμαστε μαχητικοί. Δεν είναι τελικοί, αλλά είναι ένα ματς με τον Παναθηναϊκό και ξέρουμε όλοι, πόσο σημαντικό είναι».

Νάσια Φακοπουλίδου: «Δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα, στόχος μας ήταν η νίκη. Από εδώ και πέρα, έχουμε ένα δύσκολο πρόγραμμα. Την Τετάρτη, παίζουμε με τον Παναθηναϊκό, μετά με τον Πανιώνιο. Προσπαθούμε να το βλέπουμε βήμα-βήμα, δουλεύουμε σοβαρά, συγκεντρωμένα και ελπίζω, να συνεχίσουμε νικηφόρα. Η ομάδα ακόμα δεν είναι έτοιμη, είναι πολύ νωρίς ακόμα, είναι πολλά τα παιχνίδια που απομένουν. Μέρα με τη μέρα, προσπαθούμε να βελτιωνόμαστε».

Τα σετ (3-0): 25-17 (24’), 25-18 (25’), 25-10 (20’)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 8 (7/19 επ., 1 άσσος, 80% υπ. - 80% άριστες), Βάνιακ 17 (16/26 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 20% άριστες), Λαμπρούση 7 (6/9 επ., 1 άσσος), Φαριόλ 9 (5/11 επ., 4 μπλοκ), Κούμπουρα 17 (14/24 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ντι Ιούλιο / Αρτακιανού (λ, 75% υπ. - 25% άριστες), Σαμπάτη (λ), Καραγιάννη, Καλαντάτζε 2 (2/4 επ.), Φακοπουλίδου 1 (1/3 επ.), Ζαφειρίου

ΑΟ Λαμίας 2013 (Κώστας Αγγουράς): Σάαντα 10 (8/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 19% άριστες), Αλάσια, Κούση, Πεχλιβάνη 3 (2/10 επ., 1 μπλοκ), Οικονομίδου 12 (10/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λίσκιεβιτς 5 (4/19 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. - 31% άριστες) / Καραμπάση (λ, 62% υπ. - 12% άριστες), Ντογραμάτζη, Γκιούρδα, Σουλιώτη

Άφησε βαθμό ο Παναθηναϊκός, με άνεση ο ΠΑΟΚ στο ντέρμπι

Στην πρώτη του φετινή απώλεια υποχρέωσε τον Παναθηναϊκό ο Μίλων και πανηγύρισε τον πρώτο του ιστορικό βαθμό στη Volley League γυναικών. Οι «πράσινες» πήραν τη νίκη με 3-2 σετ στο τάι μπρέικ, παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων να ολοκληρώσουν την έκπληξη.

Στο μεταξύ, ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι των «δικεφάλων», καθώς κέρδισε άνετα με 3-0 σετ την ΑΕΚ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν κυρίαρχη σε όλο το παιχνίδι και έκανε έτσι το «2 στα 2» στην κατηγορία. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσους, 44 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι της ΑΕΚ από 4 άσους, 39 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 9 λάθη αντιπάλων.

Πέραν αυτών, ο Πανιώνιος πήρε τη νίκη με 3-2 κόντρα στο Μαρκόπουλο, ενώ η Θέτις δεν δυσκολεύτηκε να περάσει το εμπόδιο του Άρη με 3-0. Θετικό αποτέλεσμα πανηγύρισε και ο ΑΟ Θήρας με 3-1 κόντρα στις Αμαζόνες.