Αταλάντα – Βερόνα 6-1: Με εξάρα στην πρώτη τετράδα

Στην 9η αγωνιστική στη Serie A, η Αταλάντα συνέτριψε την Βερόνα με 6-1 και σκαρφάλωσε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα

Καταιγιστική ήταν η Αταλάντα στο ματς που έδωσε στο γήπεδό της με την Βερόνα και πήρε τη νίκη με το ευρύ 6-1. Οι γηπεδούχοι με την επιτυχία τους αυτή ανέβηκαν στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, στις προνομιούχες θέσεις που οδηγούν στο Τσάμπιονς Λιγκ. Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για την Αταλάντα μετά τα τρίποντα κόντρα σε Βενέτσια (0-2) και Τζένοα (5-1).

Στην αντίπερα όχθη η Βερόνα με την ήττα αυτή έμεινε στην 14η θέση με 9 βαθμούς.

Στο 6’ ο Ντε Ρουν έκανε το 1-0 και τρία λεπτά αργότερα ο Ρετέγκι ζευγάρωσε τα τέρματα των γηπεδούχων. Το 3-0 πέτυχε στο 14’ ο Ντε Κετελάρε, ενώ ο Λούκμαν με δύο τέρματα στο 29' κα’ στο 34’ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 5-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 5-1 στο 42’ με τον Σαρ.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 58’ η Αταλάντα έκανε έξι τα τέρματά της με τον Ρετέγκι και διαμόρφωσε το τελικό 6-1.