Εφές - Ολυμπιακός: Ζητάει ρεβάνς

Ο Ολυμπιακός πέρσι ηττήθηκε στην Πόλη (85-72) από την Εφές - Έκαναν σπουδαίο ματς οι Παπανικολάου και Πίτερς, αλλά ο Μπράιαν έκανε τη διαφορά.

O Oλυμπιακός την περασμένη σεζόν ηττήθηκε στην Πόλη από την Εφές με σκορ 85-72. Μάλιστα, οι Πειραιώτες είχαν πάει φορτσάτοι στην Κωνσταντινούπολη, ερχόμενοι από ένα εντυπωσιακό σερί 6-0. Η προσγείωση, όμως, ήταν ανώμαλη στην έδρα της Αναντολού.

Η Εφές είχε μπει δυνατά στην αναμέτρηση με 6/8 τρίποντα και άρχισε να ελέγχει τον ρυθμό. Είχε το προβάδισμα σε κάθε δεκάλεπτο (26-21, 48-37, 66-61, 85-72), ενώ στην τελευταία περίοδο πάτησε... γκάζι με επί μέρους σκορ 19-11, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα.

Γενικότερα τα τελευταία χρόνια, ο Ολυμπιακός παραδοσιακά ζορίζεται στην έδρα της Εφές και συνήθως κάνει πάντα καλά ματς απέναντί του ο δαιμόνιος Γάλλος γκαρντ, Ροντρίγκ Μπομπουά.

Πέρσι, βέβαια, του έκανε τη... ζημιά ο Σέιν Λάρκιν, ο οποίος μέτρησε 15 πόντους (3/6 τρίποντα), ενώ μοίρασε και 6 ασίστ. Δεν τα πήγε και άσχημα ξανά ο Ροντρίγκ Μπομπουά (11 πόντοι, 4/6 δίποντα), έκανε τη διαφορά ο Ουίλ Κλάιμπερν (14 πόντοι).

Ο Ολυμπιακός είχε για πρώτο σκόρερ τον εξαιρετικό Άλεκ Πίτερς με 19 πόντους (3/4 τρίποντα) και 5 ριμπάουντ, ο Κώστας Παπανικολάου έκανε σχεδόν τα πάντα στο παρκέ (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ενώ ήταν ασταμάτητος μέσα στη ρακέτα ο Μουσταφά Φαλ (14 πόντοι, 6/6 δίποντα). Η Εφές όμως τέλειωσε το ματς 14/27 τρίποντα (51,9%) και ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να αντιδράσει.