Ολυμπιακός - Αθηναϊκός 84-71: Με τρομερή Χέμπε νικήτριες ξανά οι «ερυθρόλευκες»! (highlights)

Ο Ολυμπιακός νίκησε ξανά τον Αθηναϊκό με 84-71 στην πρεμιέρα της Α1 γυναικών

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της πρεμιέρας της Α1 γυναικών, καθώς κέρδισε στο ΣΕΦ τον ισχυρό φέτος Αθηναϊκό με 84-71! Σε διάστημα μιας εβδομάδας, οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν για δεύτερη φορά του Αθηναϊκού, αφού είχε προηγηθεί η νίκη εκτός έδρας στο Κύπελλο (71-65).

Η Μέριτ Χέμπε τρομερή για τον Ολυμπιακό με 38 πόντους! Εξαιρετική και η Λάμπερτ με 13 ασίστ! Απ' την άλλη σπουδαία ήταν η Σέπαρντ.

Ο Αθηναϊκός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 10-2, με δυο τρίποντα από την Σταμάτη. Με την Σέπαρντ να παίρνει τη σκυτάλη, η ομάδα του Βύρωνα έκανε το 16-6. Με τις «ερυθρόλευκες» νωθρές, ο Αθηναϊκός πήγε στο +15 (27-12) λίγο πριν ολοκληρωθεί η α’ περίοδος.

Ο Ολυμπιακός «ξύπνησε» στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα 11-0 έφερε το ματς στον πόντο (26-27). Η ισοφάριση ήρθε με γκολ-φάουλ της Χέμπε (29-29). Η Ράτζα με τρίποντο έβαλε μπροστά τις «ερυθρόλευκες» (39-38). Το ημίχρονο έκλεισε με 41-43 υπέρ του Αθηναϊκού. Σέπαρντ (17π.) και Σταμάτη (12π.) κορυφαίες για τις φιλοξενούμενες, απ’ την άλλη 18π. είχε η Χέμπε και 12 η Λάμπερτ.

Ο Ολυμπιακός είχε δυνατή εκκίνηση στην επανάληψη και ξέφυγε με 52-46. Οι Πειραιώτισσες είχαν πάρει τον έλεγχο και πήγαν στο +13 (63-50) με καλάθι της Σπυριδοπούλου. Η λήξη της γ’ περιόδου βρήκε τις «ερυθρόλευκες» στο +9 (67-58).

Μπαίνοντας στην τελική ευθεία, ο Αθηναϊκός μείωσε σε 74-67. Η Σέπαρντ έφερε ακόμη πιο κοντά την ομάδα του Βύρωνα (74-69), αλλά η Χέμπε με δυο καλάθια έκανε το 78-69 και ουσιαστικά «σφράγισε» τη νίκη του Ολυμπιακού! Τελικό σκορ 84-71!

Τα δεκάλεπτα: 15-27, 41-43, 67-58, 84-71

Διαιτητές: Τσαρούχα-Παπαδόπουλος Χρ.-Μπον

Ολυμπιακός (Νίκλας): Χέμπε 38(14/16δ., 2τρ., 4κλ.), Ράτζα 12(1), Πηλακούτα, Σπυριδοπούλου 4, Σύρρα 2, Καρλάφτη 3(1), Λάμπερτ 13(1τρ., 6ρ., 13ασ.), Δίελα, Χριστινάκη, Κολλάτου, Τόμπιν 12.

Αθηναϊκός (Γκουγκουτούδης): Σταμάτη 17(4), Σπαθάρου, Μαρίνη, Βιντσιλαίου 6, Κορρέ, Γεροστεργίου 2, Πάγκαλος, Χολμς 4, Ταμπάκου, Λόβιλ 12(2), Σέπαρντ 30 (9ρ., 5ασ.).