Τα πέντε γκολ σε εννέα λεπτά του Λεβαντόφσκι

Στις 22 Σεπτεμβρίου του 2015, ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι έκανε την ποδοσφαιρική Ευρώπη να παραμιλά με τα κατορθώματά του στην Μπάγερν.

Πέρασαν εννέα χρόνια από εκείνη τη μαγική νύχτα στις 22 Σεπτεμβρίου του 2015, όταν ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι έκανε την ποδοσφαιρική Ευρώπη να παραμιλά με τα κατορθώματά του στην Μπάγερν. Τότε που είχε μπει ως αλλαγή στο 46’ στο παιχνίδι πρωταθλήματος των Βαυαρών στο Μόναχο με αντίπαλο την Βόλφσμπουργκ και κατάφερε να βρει πέντε φορές δίχτυα μέσα σε διάστημα μόλις εννέα λεπτών (51’, 52’, 55’, 57’ και 60’) στη νίκη με 5-1 της ομάδας του.

Οι «λύκοι» είχαν ανοίξει το σκορ στο 26’ με δυνατό σουτ του Καλιγκιούρι. Με το ξεκίνημα της επανάληψης όμως, ο (τότε) προπονητής της Μπάγερν, Πεπ Γκουαρντιόλα, έριξε στο ματς τον Λεβαντόφσκι και ο Πολωνός άρχισε να γράφει ιστορία. Ο διεθνής επιθετικός με τα τρία πρώτα τέρματα που σημείωσε κατέρριψε το ρεκόρ του πιο γρήγορου χατ-τρικ στην ιστορία της Μπουντεσλίγκα, καθώς χρειάστηκε μόλις τέσσερα λεπτά, ενώ το παλιό ρεκόρ ανήκε για 24 χρόνια στον Μίκαελ Τένις της Ντούισμπουργκ, που είχε σκοράρει τρεις φορές μέσα σε πέντε λεπτά (10΄,11΄,15΄) στο 6-2 επί της Καρλσρούης (27/8/1991). Φυσικά, το χρονικό διάστημα που χρειάστηκε ο Λεβαντόφσκι για να φτάσει τα τέσσερα (6 λεπτά) και τα πέντε (9 λεπτά) γκολ, αποτέλεσαν ξεχωριστά ρεκόρ, όπως βέβαια και το γεγονός ότι σκόραρε πέντε φορές προερχόμενος από τον πάγκο και μόνο στο δεύτερο ημίχρονο.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Λαμ, Τζερόμ Μπόατενγκ, Αλάμπα, Μπερνάτ (46' Χάβι Μαρτίνεθ), Τσάμπι Αλόνσο (78' Κίμιχ), Τιάγκο Αλκάνταρα (46' Λεβαντόβσκι), Βιδάλ, Ντόουγκλας Κόστα, Γκέτσε, Τόμας Μίλερ.

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Μπενάλιο, Τρες, Ντάντε, Νάλντο, Ρικάρντο Ροντρίγκεθ, Λουίζ Γκουστάβο (59' Άρνολντ), Γκιλαβονγκί, Καλιτζούρι, Ντράξλερ, Κρούζε (78' Σέρλε), Ντοστ (78' Μπέντνερ).

ΜΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ…

1963: Ο 20χρονος Χούλιο Ιγκλέσιας αναγκάζεται να τερματίσει την ποδοσφαιρική του καριέρα σαν τερματοφύλακας της ομάδας νέων της Ρεάλ Μαδρίτης, αφού για τρία χρόνια παρέμεινε παράλυτος μετά από αυτοκινητιστικό ατύχημα. Πέντε χρόνια μετά, το 1968, θα υπογράψει με την δισκογραφική εταιρεία Columbia και θα γίνει ένας από τους γνωστότερους τραγουδιστές της Ισπανίας με τις περισσότερες πωλήσεις δίσκων.

1968: Ξεκινά το πρωτάθλημα ποδοσφαίρου της Α’ Εθνικής στο οποίο εφαρμόζεται για πρώτη φορά το δικαίωμα των δύο αλλαγών παικτών στην σύνθεση κατά τη διάρκεια του αγώνα. Ο κανονισμός αυτός της ΦΙΦΑ θα εφαρμοστεί παράλληλα σε όλη την Ευρώπη, πλην της Αγγλίας που θα τον αποδεχτεί αργότερα.

1983: Ο Κινέζος Ζου Τζιανούα καταρρίπτει το παγκόσμιο ρεκόρ στο ύψος με 2.38 σε μίτινγκ που γίνεται στην Σαγκάη.

1988: Οι αψιμαχίες διαρκούν 67 λεπτά όταν Νοτιοκορεάτες προπονητές χτυπούν τον Νεοζηλανδό διαιτητή, λόγω διαφωνίας με την απόφασή του σε αγώνα πυγμαχίας στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Σεούλ

1990: Η Λίβερπουλ σημειώνει την 10η συνεχόμενη νίκη επί της Έβερτον στο 143o ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ

1994: Μεταδίδεται το πρώτο επεισόδιο της αμερικανικής τηλεοπτικής σειράς «Τα Φιλαράκια».

1996: Ο 26χρονος Αργεντίνος τερματοφύλακας Χορμαέτσε σκοτώνεται από δυνατό σουτ

1997: Η ΟΥΕΦΑ τιμωρεί την Άντερλεχτ με αποκλεισμό ενός έτους από κάθε ευρωπαϊκή διοργάνωση, απόφαση που θα ισχύσει την ποδοσφαιρική περίοδο 1998-99. Η ομάδα των Βρυξελλών πλήρωσε ακριβά την δωροδοκία του Ισπανού διαιτητή, πριν από 14 χρόνια, παραμονή του επαναληπτικού τελικού του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ του 1984 με τη Νότιγχαμ Φόρεστ. Ο Ρότζερ Βάντεν Στοκ, γιος του προέδρου της ομάδας την εποχή της δωροδοκίας, παραδέχτηκε ότι ο πατέρας του είχε πληρώσει 1 εκατoμμύριο γαλλικά φράγκα τον διαιτητή Γκουρουζέτα Μούρο, ο οποίος σκοτώθηκε το 1987 σε τροχαίο, για να εξασφαλίσει ευνοϊκά για την ομάδα του σφυρίγματα.

2000: Ο Βίκτωρας Μήτρου κατακτά το αργυρό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Σίδνεϊ στην κατηγορία 77 κιλών της άρσης βαρών σηκώνοντας 165 κιλά στο αρασέ, 165 στο ζετέ και 367.5 στο σύνολο.

2000: Η Ολλανδέζα Ίνγκε ντε Μπρουέ κάνει το τρίτο της παγκόσμιο ρεκόρ στην κολύμβηση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Σίδνεϊ με 24.13 στα 50μ ελεύθερο. Το πρώτο ήταν στα 100μ πεταλούδα στις 17/9 με 56.61 και το δεύτερο στα 100μ ελεύθερο στις 20/9 με 53.77

2004: Ο Ευθύμιος Καλάρας με βολή 28.07 κατακτά το αργυρό μετάλλιο στην δισκοβολία F54 και ο Γιώργος Καραμηνάς με βολή 8.51 το αργυρό στην σφαιροβολία F52 στους Παραολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας

2017: Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στην Πάλη στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ενόπλων Δυνάμεων και Σωμάτων Ασφαλείας στην Λιθουανία ανεβαίνει ο Γιώργος Πρεβολαράκης. Στον τελικό αντιμετώπισε τον Νουραλίεφ τον οποίο και νίκησε με 6-1.