ΠΑΟΚ - Oλυμπιακός 24-36: «Νταμπλ» νικών οι Πειραιώτες επί του «δικεφάλου» σε 8 μέρες!

Ο Ολυμπιακός οκτώ μέρες αφού είχε νικήσει τον ΠΑΟΚ για το Σούπερ Καπ, στην Ηλιούπολη, το ξανάκανε στην Θεσσαλονίκη (24-36), ενώπιον του κοινού του «δικεφάλου του βορρά» στην πρεμιέρα των δύο ομάδων που μοιράστηκαν τους τίτλους της περσινής σεζόν στην Ηandball Premier

Mετά τη νίκη του, με 32-25, επί του ΠΑΟΚ για το Σούπερ Καπ, στην Ηλιούπολη, ο πρωταθλητής Ολυμπιακός Σ.Φ.Π/Όμιλος Ξυνή ξεκίνησε νικηφόρα την προσπάθεια του να υπερασπιστεί τα «σκήπτρα» του στην Ηandball Premier νικώντας τον Κυπελλούχο και στην Θεσσαλονίκη!

Τι κι αν το κλειστό της Μίκρας είχε τελικά κόσμο (μετά το ...αλαλούμ με τις αλλαγές των αποφάσεων των δικαιοδοτικών οργάνων από την ΟΧΕ) οι Πειραιώτες ανεπηρέαστοι πέτυχαν νταμπλ νικών επί του «δικεφάλου του βορρά» επικρατώντας με 36-24!

31-19, 34-22, 36-23).

H oμάδα του Μπάμπιτς χωρίς τον Πέριτς (εκτός αποστολής) είχε πρώτο σκόρερ τον Σάββα, με επτά γκολ (έξι ο Παπαβασίλης) κσι μετά από ένα ισορροπημένο 20λεπτο με εναλλαγές στο σκορ στο 22ο λεπτό, ξέφυγε για πρώτη φορά με +2 (12-14).

Σ' αυτά τα επίπεδο ήταν το σκορ ημιχρόνου (15-13). Στην επανάληψη όμως το ματς ήταν παράσταση για ένα ρόλο αφού οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με +5, και στο 44' έφτασαν τη διαφορά σε διψήφια τιμή.

Η μεγαλύτερη διαφορά (+13) προέκυψε με το τελευταίο τέρμα του Σάββα (36-22) κι οι γηπεδούχοι απλά μείωσαν στο τελικό σκορ.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 7-7, 11-11, 12-13, 13-15 (ημχ.), 15-19, 18-23, 19-28, 20-31, 22-34, 24-36

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Ζαφείρης, Λαδάκης 2, Τσαμουρίδης 3, Τσιγαρίδας, Νικολαϊδης 4, Ιωάννου 6, Κ. Κουκμίσης, Παπάζογλου, Γκεοργκιέφσκι 3, Κόρμπελ, Ν. Κουκμίσης 2, Μπάτζιος, Παπαγεωργίου, Τριανταφυλλίδης 4, Ζώρος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 1, Παπαβασίλης 6, Βίντα 4, Τζίμπουλας 1, Παπάζογλου 3, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς, Βούγιοβιτς 2, Βέγιν 3, Λιάπης 3, Πασσιάς 4, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 7, Νικολίνταης

Διαιτητές: Φωτακίδης-Κινατζίδης, Δίλεπτα: 6-4, Πέναλτι: 5/5-0/1