Nations League: Η Πορτογαλία επικράτησε της Κροατίας - Η Σερβία άντεξε στην πίεση των Ισπανών

Η Πορτογαλία νίκησε με 2-1 την Κροατία, ενώ η Σερβία κράτησε το 0-0 κόντρα στην Ισπανία. Αναλυτικά τα αποψινά αποτελέσματα του Nations League.

Ιστορικό χαρακτήρα απέκτησε ο αγώνας της Πορτογαλίας με την Κροατία στην πρεμιέρα του Nations League, καθώς ο Κριστιάνο Ρονάλντο πέτυχε το 900ο γκολ της καριέρας του όταν σημείωσε το 2-0 στο 34ο λεπτό.

Τα υπόλοιπα τέρματα σημείωσε ο Ντιόγκο Νταλότ, από ένα για την κάθε ομάδα! Ο αμυντικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ άνοιξε το σκορ στο 7', ενώ μείωσε για λογαριασμό των Κροατών με αυτογκόλ στο 41'.

Για τον ίδιο όμιλο η Πολωνία πέρασε από τη Γλασκώβη με 3-2 επί της Σκωτίας σε ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε από το πέναλτι του Ζαλέφσκι στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στον τέταρτο όμιλο η κάτοχος του τίτλου, Ισπανία, έμεινε στο 0-0 εναντίον της Σερβίας στο Βελιγράδι, ενώ στην Κοπεγχάγη ο Ντόργκου με γκολ στο 82ο λεπτό χάρισε τη νίκη στη Δανία επί της Ελβετίας.

Ήταν ένα επεισοδιακό ματς και οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν με εννιά παίκτες, καθώς αποβλήθηκαν οι Ελβέντι και Τζάκα.

Το Σαν Μαρίνο πέτυχε την πρώτη νίκη της Ιστορίας του σε αγώνα επίσημης διοργάνωσης, καθώς επικράτησε 1-0 του Λιχτενστάιν.

Το όνομά του με χρυσά γράμματα στην Ιστορία έγραψε ο Νίκο Σενσόλι που σκόραρε στο 53ο λεπτό για να χαρίσει στους συμπατριώτες του την απόλυτη λύτρωση.