Bundesliga: Νίκη με ανατροπή η Λεβερκούζεν, εύκολο διπλό για Λειψία

Η Λεβερκούζεν επικράτησε με 2-1 της Άιντραχτ Φρανκφούρτης και η Λειψία πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μάιντς για την 7η αγωνιστική της Bundesliga.

Τη νίκη (με ανατροπή κιόλας) πανηγύρισε η Λεβερκούζεν, η οποία έχασε πέναλτι στο ξεκίνημα του αγώνα με την Άιντραχτ, είδε την ομάδα της Φρανφκούρτης να ανοίγει το σκορ με πέναλτι, αλλά στο τέλος πήρε το πολυπόθητο τρίποντο με 2-1.

Από τα άλλα ματς της 7ης αγωνιστικής, η Λειψία έκανε πάρτι στην έδρα της Μάιντς από το πρώτο ημίχρονο (0-2), η Φράιμπουργκ ξεμπέρδεψε από το πρώτο 45λεπτο με την Άουγκσμπουργκ (3-1), ενώ ο νόμος των γηπεδούχων επικράτησε σε Μενχενγκλάντμπαχ και Σινσχάιμ, με τις Γκλάντμπαχ και Χοφενχάιμ να επικρατούν με 3-2 και 3-1 των Χαϊντενχάιμ και Μπόχουμ αντίστοιχα. Μάλιστα, η Μπόχουμ έχασε πέναλτι στο τέλος του αγώνα με την Χοφενχάιμ και ενώ το σκορ βρισκόταν στο 2-1.

TO ΠΡΟΦΙΛ ΤΗΣ 7ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (18/10)

Ντόρτμουντ - Σανκτ Πάουλι 2-1 (43’ Μπενσεμπαϊνί, 83’ Γκιρασί - 78’ Σμιθ)

ΣΑΒΒΑΤΟ (19/10)

Γκλάντμπαχ - Χαϊντενχάιμ 3-2 (22’ Ιτακούρα, 62’, 75’ πέν. Κλάιντινστ - 12’ Σιένσα, 80’ πέν. Πίρινγκερ)

Μάιντς - Λειψία 0-2 (20’ Σίμονς, 37’ Ορμπάν)

Φράιμπουργκ - Άουγκσμπουργκ 3-1 (34’ Γκρίφο, 37’ Λίνχαρτ, 45’+1’ Γκίντερ - 65’ Τιτζ)

Χοφενχάιμ - Μπόχουμ 3-1 (11’ Κράμαριτς, 64’ Μπίλτερ, 90’+3’ Ταμπάκοβιτς - 76’ Γκαμπόα)

Λεβερκούζεν - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-1 (25’ Άντριχ, 71’ Μπονιφέις - 16’ πέν. Μαρμούς)

19.30: Μπάγερν Μονάχου - Στουτγκάρδη