Champions League: Θρίαμβος για Μπενφίκα, Άστον Βίλα και Λιλ (highlights)

Η Μπενφίκα και η Λιλ επικράτησαν των Ατλέτικο και Ρεάλ Μαδρίτης αντίστοιχα για τη δεύτερη αγωνιστική της League Phase του Champions League.

Στο «Πιέρ Μορουά» η κάτοχος του τίτλου, Ρεάλ Μαδρίτης έχασε με 1-0 από τη Λιλ, χάρη σε πέναλτι του Τζόναθαν Ντέιβιντ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Η «βασίλισσα» έχασε μεγάλες ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά, με τον γκολκίπερ των γηπεδούχων, Λουκά Σεβαλιέ να πραγματοποιεί σπουδαίες επεμβάσεις.

Στο «Βίλα Παρκ» η Άστον Βίλα επικράτησε με 1-0 της Μπάγερν, σκορ του ιστορικού τελικού του Κυπέλλου Πρωταθλητριών το 1982. Τότε, είχε σκοράρει ο Πίτερ Γουΐδ. Απόψε σκόραρε ο νέος σούπερ σταρ των «χωριατών», Τζον Ντουράν.

Η Μπενφίκα έκανε επίδειξη δύναμης στην Πορτογαλία με 4-0 επί της Ατλέτικο Μαδρίτης, με τον Βαγγέλη Παυλίδη να μην βρίσκεται ανάμεσα στους σκόρερ, αλλά να είναι μόνιμη πηγή κινδύνων, ενώ είχε και δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο.

Συναρπαστικό ματς έγινε στη Λειψία, όπου η Γιουβέντους νίκησε με 3-2, παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, ενώ έμεινε και με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Ντι Γκρεγκόριο στο 59΄.

Εύκολο βράδυ είχε η Λίβερπουλ απέναντι στη Μπολόνια, αφού αναδείχθηκε νικήτρια με 2-0. Η Κλαμπ Μπριζ με πανέμορφο γκολ του Χρήστου Τζόλη πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Στουρμ Γκρατς.

Τα αποτελέσματα της Τετάρτης (2/10):

Σαχτάρ - Αταλάντα 0-3 (21' Τζιμσίτι, 44' Λούκμαν, 48' Μπελανόβα)

Τζιρόνα - Φέγενορντ 2-3 (13' Λόπεθ, 73' Φαν ντε Μπεκ - 23' αυτ. Ερέρα, 33' Μιλάμπο, 79' ΑΥΤ. Κρέιτσι)

Άστον Βίλα - Μπάγερν 1-0 (79' Ντουράν)

Ντιναμό Ζάγκρεμπ - Μονακό 2-2 (45+3' Σούτσιτς, 66' Μπατούρινα - 74' Σαλισού, 90' πεν. Ζακάρια)

Λίβερπουλ - Μπολόνια 2-0 (11' Μακ Άλιστερ, 75' Σαλάχ)

Λιλ - Ρεάλ Μαδρίτης 1-0 (45+3' πεν. Ντέιβιντ)

Λειψία - Γιουβέντους 2-3 (30', 65' πεν. Σέσκο - 50', 69' Βλάχοβιτς, 82' Κονσεϊσάο)

Στουρμ Γκρατς - Κλαμπ Μπριζ 0-1 (23' Τζόλης)

Μπενφίκα - Ατλέτικο Μαδρίτης 4-0 ( 13' Ακτούρκογλου, 52' πεν. Ντι Μαρία, 75' Μπαχ, 84' πεν. Κεκτσιού)