Περιστέρι - Λαύριο 84-82: Νίκη με σπουδαία ανατροπή (highlights)

Το Περιστέρι επικράτησε του Λαυρίου με 84-82 στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Basket League.

Το Περιστέρι επικράτησε του Λαυρίου με 84-82 και έφτασε τις τρεις νίκες στη φετινή Basket League. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και έφτασαν κοντά σε διψήφια διαφορά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Περιστέρι αντέδρασε και απάντησε στο σερί του Λαυρίου μειώνοντας στο καλάθι λίγο πριν από το ημίχρονο (40-42). Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Μέξα προχώρησε στην αντεπίθεση και με σύμμαχο την καλή άμυνα έτρεξε σερί 13-23 με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 53-65.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η γηπεδούχος ομάδα έβγαλε γρήγορα αντίδραση και με μπροστάρη τον Ζούγρη μάζεψε τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους. Τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος οι παίκτες του Λιμνιάτη πέρασαν μπροστά και έτσι έφτασαν στην τελική επικράτηση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-26, 40-42, 53-65, 84-82

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Λιμνιάτης): Κόφεϊ 4 (7 ριμπάουντ), Πουλιανίτης 2 (4 ριμπάουντ), Πάτον 11 (5/5 δίποντα), Κάρμπερι 21 (2/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Έντι 11 (3/5 τρίποντα), Ξανθόπουλος, Πάπας 14 (2/5 τρίποντα), Σταυρακόπουλος, ΖανΛουί, Τσουργιάννης, Αβδάλας 5, Ζούγρης 16 (5/6 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουράτος 21 (1/4 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 4/6 βολές, 7 ασίστ), Σέρμαν 16 (5/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βον 16 (6/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Γουαχάμπ 9, Σλάτερ 11 (2/3 τρίποντα), Τσάμης, Γκρίφιν 3, Κόνιαρης, Ζάρας, Πατρίκης, Γόντικας 6 (4 ριμπάουντ), Φόρεστ

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 24/35 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 15/23 βολές, 32 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 13 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 τάπες

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 19/32 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 31 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 10 λάθη, 8 κλεψίματα, 3 τάπες.