ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 87-82: Το ήθελε περισσότερο και κέρδισε (highlights)

Ο ΠΑΟΚ ήταν αποφασισμένος στην Πυλαία και επικράτησε με σκορ 87-82 της ΑΕΚ έχοντας κορυφαίο τον Τζάκσον Κρούζερ, αλλά και πολύ δυνατή άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο

Ο ΠΑΟΚ έφτασε στη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε με σκορ 87-82 της ΑΕΚ στο κλειστό της Πυλαίας μετά από ένα δυνατό και συναρπαστικό έως το τέλος του παιχνίδι.

Οι Θεσσαλονικείς είχαν σε μεγάλη βραδιά τον Τζάκσον Κρούζερ, που σημείωσε 21 πόντους, ενώ από την άλλη πλευρά η «Ένωση» τα περίμενε όλα από τον Χέιλ και στο τέλος ξέμεινε από λύσεις.

Οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος είχαν τους Χέιλ και Κρούζερ σε καλή βραδιά να αποτελούν τους κύριους εκφραστές στην επίθεσή τους και βάδισαν χέρι- χέρι με την «Ένωση» πάντως να έχει ένα ελαφρού προβάδισμα (48-49 στο ημίχρονο).

Με τον Κατσίβελη να οργανώνει πολύ σωστά, τον Φόρεστερ να δίνει λύσεις, αλλά κυρίως με όπλο» την πολύ δυνατή του άμυνα ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (63-58 στο 28’).

Οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν το προβάδισμά τους 84-76 στο 38’) με την ΑΕΚ να κάνει το ένα λάθος πίσω από το άλλο, να χάνει βολές και να μην μπορεί να αντιδράσει απέναντι στους παίκτες του Καντσελιέρι που επικράτησαν με το τελικό 87-82.
Τα δεκάλεπτα: 19-24, 48-49, 65-61, 87-82.

ΠΑΟΚ (Καντσελιέρι): Άπσον 8 (4 ριμπάουντ), Περσίδης 7, Μπάρτλεϊ 6 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρέινολντς 14 (7 ασίστ), Κρούζερ 21 (4/8 τρίποντα), Λέφας, Χέντερσον 3, Φόρεστερ 15 (5/8 δίποντα), Ιατρίδης, Κατσίβελης 10 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπαδάκης 3, Αντετοκούνμπο

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 25/39 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 16/19 βολές, 35 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 12 λάθη, 3 κλεψίματα, 1 τάπα

ΑΕΚ (Σάκοτα): Γκρέι 4 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φλιώνης, Μπράις 17 (5 ριμπάουντ), Γκόλντεν 4 (4 ριμπάουντ), Χέιλ 22 (4/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Σκορδίλης 1, Χαμπ 15 (4/8 τρίποντα), Καράμπελας, Φίλλιος, Κουζμίνσκας 19 (3/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Νετζήπογλου, Κουζέλογλου

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 15/31 δίποντα, 12/28 τρίποντα, 16/22 βολές, 31 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 13 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 τάπες