Προμηθέας – Λαύριο 93-84: «Μίλησε» η εμπειρία στο τέλος (highlights)

Ο Προμηθέας είχε τις λύσεις στα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα και επικράτησε με 93-84 του Λαυρίου στο κλειστό «Δ. Τόφαλος»

Τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα πήρε ο Προμηθέας, που επικράτησε δύσκολα με 93-84 του Λαυρίου στην Πάτρα μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι.

Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι ήταν καταπληκτικοί με τρομερή ευστοχία από την περιφέρεια κυρίως εκμεταλλευόμενοι την κακή αμυντική λειτουργία των αντιπάλων τους και προηγήθηκαν με 37-43 στο 19’.

Οι Πατρινοί όμως με τον Κένι Ουίλιαμς και τον Γουόκερ να σκοράρουν συνεχώς, βελτίωσαν και την αμυντική τους αποτελεσματικότητα παίρνοντας προβάδισμα με 51-50 στο 23’ και το ματς έγινε ντέρμπι.

Ο νικητής κρίθηκε στα τελευταία δύο λεπτά, όπου ο Προμηθέας με τους Λούντζη, Ιγούντου και Γουόκερ βρήκε λύσεις στην επίθεση, ενώ από την άλλη πλευρά το Λαύριο ήταν άστοχο στις βολές.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 87-79 στο 39’ και πήραν… δικαίωμα για τη νίκη, στην οποία έφτασαν με το τελικό 93-84.
Τα δεκάλεπτα: 16-22, 40-45, 67-66, 93-84

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Γουόκερ 16 (1/4 τρίποντα), Πέρι 2, Βαρνάντο 6, Ιβούντου 13 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καραγιαννίδης 6 (11 ριμπάουντ), Λούντζης 13 (1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπαζίνας, Παπαγιάννης, Κ. Ουίλιαμς 21 (5/8 τρίποντα), Λάγιος, Χρυσικόπουλος 6, Τζ. Ουίλιαμς 10

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 19/35 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 25/27 βολές, 38 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 11 λάθη, 7 κλεψίματα, 5 τάπες

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουράτος 14 (8 ασίστ), Σέρμαν 9 (3/7 τρίποντα), Βον 11 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουαχάμπ 15 (5/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Σλέιτερ 16 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τσάμης, Γκρίφιν 9 (4/9 δίποντα), Ζάρας 3, Πατρίκης, Γόντικας 5, Φόρεστ 2, Βαζούκης

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 26/47 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 14/24 βολές, 32 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 11 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 τάπες