ΠΑΟΚ: Ξεκίνησε με νίκη τα φιλικά

Η ομάδα μπάσκετ του ΠΑΟΚ νίκησε τη Βάλτσεα με 112-93 σε αγώνα φιλικού χαρακτήρα.

Μετά από δύο εβδομάδες σκληρών προπονήσεων, ήρθε η ώρα του πρώτου φιλικού αγώνα και ο ΠΑΟΚ νίκησε με 112-93 τη Βάλτσεα από τη Ρουμανία, σε ένα τεστ με πολλά και χρήσιμα συμπεράσματα.

Παρά το γεγονός ότι η Βάλτσεα προηγήθηκε με 0-6, ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα 8-6, δημιούργησε διαφορά πόντων (28-18) στο δεκάλεπτο και δεν έχασε την πρωτοπορία στο σκορ ως το τέλος.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 38-22 στο 12΄ και 52-41 στη λήξη του ημιχρόνου. Η διαφορά έφτασε στο +19 (67-48) στο 25ο λεπτό και διατηρήθηκε σε διψήφια επίπεδα και ανέβηκε ακόμη περισσότερο στο τέλος.

Στα μέσα της τέταρτης περιόδου ο ΠΑΟΚ ξεπέρασε τους 100 πόντους (101-81 στο 35’), η διαφορά έφτασε ως τους 28 (108-80).

O κόουτς των «ασπρόμαυρων» έδωσε χρόνο σε όλους τους παίκτες, με τον 17χρονο Λέφα να παίζει από το πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στα τελευταία τρία λεπτά, η ομάδα της Θεσσαλονίκης αγωνίστηκε με τους Σκουλαριώτη, Γιαννάτο, Λέφα, Μανθόπουλο και Στανόγιεβιτς.

Με τον ΠΑΟΚ δεν αγωνίστηκε ο Χέντερσον, λόγω αδιαθεσίας και αναμένεται να επιστρέψει στο κανονικό πρόγραμμα της ομάδας από τη Δευτέρα (26/8).

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 52-41, 84-69, 112-93

Διαιτητές: Τζιοπάνος, Λόρτος, Δέλλας

ΠΑΟΚ: Λέφας 6, Upson 9, Forrester 22, Ιατρίδης 3, Περσίδης 2, Κατσίβελης 14, Σκουλαριώτης, Γιαννάτος, Παπαδάκης 9 (3), Bartley 16 (3), Μανθόπουλος, Reynolds Jr. 17 (1), Kreuser 11 (1), Stanojevic 3 (1)

ΒΑΛΤΣΕΑ: Blidaru 4, Davis 15 (3), Rotaru, Barnes 21 (5), Olisemeka 7, Sabin 25 (2), Tsiriperou 2, Gray 11 (1), Cuica 1, Uta 7.