EuroCup γυναικών: Στο τέλος ο ΠΑΟ έχασε απ' τη Λούμπλιν με 62-63

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα απ' τη Λούμπλιν με 62-63

Ο Παναθηναϊκός άγγιξε την πρώτη του νίκη στους ομίλους του EuroCup γυναικών, αλλά στο φινάλε έχασε απ’ τη Λούμπλιν στο κλειστό του Χολαργού με 62-63.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι και το 8ο λεπτό (18-18 με τρίποντο της Καρακασίδου). Η Λούμπλιν με ένα 6-1 έκλεισε μπροστά την α’ περίοδο με 24-19. Η πολωνική ομάδα ξέφυγε και με 9, στο ξεκίνημα της β’ περιόδου (19-28). Ο Παναθηναϊκός όμως επέστρεψε και μείωσε σε 27-28. Στο 17’ ήρθε το ματς στα ίσα (34-34) με καλάθι της Τσβίτκοβιτς. Σκορ που ήταν και του ημιχρόνου, αφού στον εναπομείναντα χρόνο δεν σκόραραν οι δυο ομάδες.

Οι «πράσινες» μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και πήραν κεφάλι στο σκορ. Στο 30’ λοιπόν ήταν μπροστά με 52-47. Μπαίνοντας στην τελική ευθεία, ο ΠΑΟ πήγε στο 54-49, αλλά οι Πολωνές προσπέρασαν με 54-55. Οδηγηθήκαμε σε φινάλε-θρίλερ (58-58 στο 37’). Η Τσβίτκοβιτς με μεγάλο καλάθι στα 31’’ έκανε το 62-59, για να μειώσει η Μισκινιένε (62-61). Λάθος της Τζόουνς και η Ζεμπάρε το 62-63. Στη λήξη δεν τα κατάφερε η Χατζηλεοντή και η Λούμπλιν πανηγύρισε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 34-34, 52-47, 62-63

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γκουζίνη): Καρακασίδου 20 (1), Κόνιαλη, Τσβίτκοβιτς 10, Αλεξανδρή (4ασ.), Χατζηλεοντή 7 (1), Ντίξον 12 (14ρ.), Τζόουνς 13 (5ασ.), Χαιριστανίδου.

ΛΟΥΜΠΛΙΝ (Σζέβτσικ): Τρζέτσιακ 8 (2), Σιμκιέβιτς 10 (9ασ.), Κουλίνσκα 11, Μισκινιένε 15 (10ρ.), Ζεμπάρε 12 (10ρ.), Ούλμαν 3 (1), Άνταμτσουκ, Κούσιακ 4.