CEV Champions League: Με σούπερ Ατανασίεβιτς ο Ολυμπιακός 3-0 την Γκουάγκουας!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 της ισπανικής Γκουάγκουας Λας Πάλμας και πήρε προβάδισμα για την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του CEV Champions League ανδρών.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποιώντας φοβερή εμφάνιση επικράτησε με 3-0 σετ της Λας Πάλμας στο «Μελίνα Μερκούρη» και έγινε το απόλυτο φαβορί για την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι ερυθρόλευκοι σε μία εβδομάδα από σήμερα στα Κανάρια Νησιά χρειάζονται δύο σετ για να πάρουν το εισιτήριο για τον επόμενη φάση. Οι παίκτες του Αντρέα Γκαρντίνι έβγαλαν στο τάραφλεξ την ποιότητά τους, άντεξαν στα φινάλε των σετ από την πίεση των Ισπανών, κράτησαν υποδοχή (δεν δέχθηκαν άσσο) και πήραν τη νίκη.

Αν και 3-0 ο Ολυμπιακός είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων με πρώτο και καλύτερο τον MVP του αγώνα Αλεξάνταρ Ατανασίγιεβιτς που με δικό του άσσο υπέγραψε το ματς. Ο Γκόρντον Πέριν, ο Ραφαήλ Κουμεντάκης και ο Άλεν Παγένκ είχαν 13, 12 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ στα θετικά η γρήγορη επιστροφή του Δημήτρη Τζούριτς από τον τραυματισμό του. Μάλιστα ο διεθνής μπλοκέρ ήταν αλάνθαστος στην επίθεση με 8/8 τελειωμένες επιθέσεις και έναν άσσο.

Ο Ολυμπιακός από νωρίς έδειξε τις διαθέσεις του και με όπλο το σερβίς προηγήθηκε με 3-1 με άσσο του Δημήτρη Τζούριτς. Οι ερυθρόλευκοι με πίεση από τα εννέα μέτρα δημιούργησαν προβλήματα στην υποδοχή και στην επίθεση της Λας Πάλμας και με κόντρα επίθεση του Γκόρντον Πέριν έγινε το 13-9. Ο Αλεξάνταρ Ατανασίγιεβιτς με άσσο έκανε το 14-9 για να ακολουθήσουν τέσσερις μπαλιές των Ισπανών για το 15-9.

Με το σκορ στο 19-13 η Λας Πάλμας κατάφερε να μειώσει με μικρό σερί 3-0 σε 19-16, όμως ο Σέρβος διαγώνιος του Ολυμπιακού έδωσε τη λύση (20-16). Οι παίκτες του Αντρέα Γκαρντίνι συνέχισαν με υψηλά ποσοστά στην επίθεση (83% αποτελεσματικότητα με 15-18 τελειωμένες) και με τον Γκόρντον Πέριν έγινε το 25-21 και το 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ η Λας Πάλπας είχε το προβάδισμα για δύο πόντους μέχρι το 10-12. Με χαμένο σερβίς των Ισπανών ο Ολυμπιακός πήρε την αλλαγή και στο σερβίς πήγε ο Ατανασίγιεβιτς. Δύο συνεχόμενα μπλοκ του Παγένκ και δύο κόντρα επιθέσεις από Ατανασίγιεβιτς και Κουμεντάκη το σκορ έγινε 15-12. Η Λας Πάλμας μείωσε σε 15-14 αλλά ένα μπλοκ του Τράβιτσα και ο πρώτος χρόνος του Τζούριτς σε κόντρα επίθεση έφεραν το +4 των ερυθρολεύκων.

Με το σκορ στο 24-20 όλα έδειχναν εύκολο 2-0 σετ του Ολυμπιακού, όμως ο Αργεντινός ακραίος της Λας Πάλμας Νίκολας Μπρούνο είχε διαφορετική άποψη. Με σερβίς κεραυνούς έφερε την ισοφάριση σε 24-24 και το σετ εξελίχθηκε σε θρίλερ. Ο Ολυμπιακός έχασε άλλα πέντε σετ μπολ, οι Ισπανοί μάλιστα πέρασαν μπροστά στο σκορ με 29-30 αλλά μετά ανέλαβε δράση ο Παγένκ με τον Ατανασίγιεβιτς. Δύο σερί μπλοκ του Σλοβένου κεντρικού έκαναν το σκορ 31-30 για να ακολουθήσει άσσος του Σ¨ερβου διαγώνιου για το 32-30.

Ο Ολυμπιακός μετά το αρχικό 4-2 στο τρίτο σετ βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ, καθώς η Λας Πάλμας πέρασε μπροστά με 5-8 με μπλοκ πάνω στον Περίν. Τζούριτς και Παγένκ μείωσαν στον πόντο (9-11 και 10-11), για να έρθει η ισοφάριση σε 12-12 με άσσο του Ατανασίγιεβιτς, αναγκάζοντας τους Ισπανούς σε τάιμ άουτ. Ο Σέρβος διαγώνιος όμως δεν έχασε το ρυθμό του και με δύο συνεχόμενους άσσους έβαλε τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού (14-12).

Δύο επιθέσεις του Μπεζέρα έκαναν το 14-14 για να ακολουθήσει επίθεση του Κουμεντάκη και μπλοκ του Τράβιτσα, με το βίντεο τσεκ να μην δικαιώνει τους Ισπανούς που έχασαν σε εκείνο το σημείο και τα δύο που δικαιούνται στο σετ. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το φινάλε, με τον Ολυμπιακό να περνάει με +2 με επίθεση του Παγενκ (22-20) και η κόντρα του Ατανασίγιεβιτς έκαναν το 23-20. Με το σκορ στο 24-21 αποβλήθηκε για έντονες διαμαρτυρίες ο τεχνικός των Ισπανών Σέρχιο Καμαρέρο και παρά τη μείωση του σκορ με 24-23, ο Ατανασίγιεβιτς διαμόρφωσε το τελικό 3-0 σετ με 25-23.