Volley League Ανδρών: Νίκη για Παναθηναϊκό και Φλοίσβο

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα των Παναθηναϊκού και Φλοίσβου στη φετινή Volley League Ανδρών.

Για την πρώτη αγωνιστική της Volley League Ανδρών ο Παναθηναϊκός επικράτησε του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη με 3-1, ενώ ο Φλοίσβος νίκησε με 3-2 τον ΟΦΗ.

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 1-3

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ στο μεγάλο ντέρμπι της πρεμιέρας της Volley League με MVP τον Θανάση Πρωτοψάλτη και έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο 57ο πρωτάθλημα.

Mε 55% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (έναντι μόλις 38% του ΠΑΟΚ) πήρε δίκαια το πρώτο τρίποντο. Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού ήταν ο Νιελσεν με 23 πόντους ενώ ο Κβάλεν στην πρώτη του εμφάνιση είχε 10 πόντους με 5/18 επιθέσεις και πολύ καλή υποδοχή 56%. Εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Πρωτοψάλτης με 17 πόντους και 58% υποδοχή.

Τα προβλήματα του ΠΑΟΚ ξεκινούσαν από την υποδοχή. Εκτός του ότι δέχτηκε 9 άσσους έδειξε ακόμα ανέτοιμος σε αυτό τον τομέα. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Δημήτρης Μούχλιας με 18 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε από την αρχή δυνατά και με γρήγορη ανάπτυξη αλλά και πίεση στο σερβίς επέβαλε τον ρυθμό του. Με Νίελσεν και μπλοκ - επίθεση του Βουλκίδη προηγήθηκε 13-11. Μετά Πρωτοψάλτης και Κβάλεν έδωσαν ώθηση για το 18-13, κράτησε τη διαφορά και ο Πρωτοψάλτης έκλεισε το σετ 25-21.

Οι πράσινοι είχαν προβάδισμα και στο 2ο σετ με δύο πόντους μέχρι τα μισά και συγκεκριμένα μέχρι το 15-13. Με ωραίο σερβίς από το νεοαποκτηθέντα Λάφτοφ (2 επιθέσεις και 2 άσσους) ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 4-0 και πέρασε μπροστά 21-18. Ο Παναθηναϊκός μείωσε με άσσο του Κασαμπαλή 24-23 και ο Λεοζίνιο έκανε το 25-23 για το 1-1.

Το πιο καθοριστικό ήταν το 3ο σετ. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 17-15 με ωραίο μπλοκ του Μπάση αλλά ο Παναθηναϊκός με το σερβίς του Κβάλεν και του Νίελσεν προσπέρασε 21-19. Ο Μούχλιας ισοφάρισε με άσσο 21-21 αλλά ο Παναθηναϊκός με σερί 4-0 από Πρωτοψάλτη Νίελσεν έκανε το 25-21 και πήρε προβάδισμα 2-1.

Όλα κρίθηκαν στο 4ο σετ όπου η υποδοχή του ΠΑΟΚ κατέρρευσε. Με διαδοχικούς άσσους από Νίελσεν, Γκάσμαν και μπλοκ του Πετρέα ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 11-3 και έτσι έφτασε στη νίκη με 3-1 σετ.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Αβραμίδης, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Λούμσι, Σταυρίδης, Γραμματεία: Κουμπλή.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 12-16, 18-21, 21-25
2ο σετ: 8-7, 15-16, 21-18, 25-23
3ο σετ: 8-7, 16-15, 19-21, 21-25
4ο σετ: 3-8, 8-16, 12-21, 14-25

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 38 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 54 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 25-23, 21-25, 14-25) σε 114′

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Λεοζίνιο 8 (6/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 25% υπ. – 11% άριστες), Λομπιζένκο 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ), Κέμινκ 3 (3 μπλοκ), Μπάσης 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Μούχλιας Δ. 18 (14/37 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Λιάφτοφ 13 (10/23 επ., 3 άσσοι, 56% υπ. – 28% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 55% υπ. – 40% άριστες), Τακουρίδης 1 (1/1 επ.), Μπόνιας, Σαλταφερίδης, Μούχλιας Στ. 1 (1/2 επ., 43% υπ. – 29% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Έλγκερτ 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Γκάσμαν 13 (9/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Νιέλσεν 23 (18/33 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Κβάλεν 10 (5/18 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 57% υπ. – 29% άριστες), Πρωτοψάλτης 17 (15/25 επ., 2 μπλοκ, 58% υπ. – 35% άριστες) / Χανδρινός (λ, 59% υπ. – 47% άριστες), Κασαμπαλής 1 (1 άσσος), Πετρέας 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Μάρκου 1 (1/1 επ.), Μανδηλάρης.

Φλοίσβος - ΟΦΗ 3-2

Ο Φλοίσβος Παλαιού Φαλήρου με MVP του αγώνα τον Πίτερ Μιχάλοβιτς νίκησε με 3-2 σετ τον ΟΦΗ στο πιο αμφίρροπο ματς της πρεμιέρας που είχε μεικτή διάρκεια περίπου τρεις ώρες.

Ο αγώνας μεταξύ των δύο μονομάχων που προέρχονταν από την Pre League, είχε πολλές ανατροπές στο σκορ, ωραίες φάσεις και σετ που κρίθηκαν στον πόντο οι νεοφώτιστοι σημείωσαν την πρώτη και ιστορική νίκη στη Volley League.

Μάλιστα προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ αλλά ο ΟΦΗ οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Οι κρητικοί προηγήθηκαν στο 5ο σετ 10-7 και 12-10 αλλά ο Φλοίσβος με σερβίς του Τόρρες (πήρε άσσο για το 13-12) και δύο επιθέσεις του Πέτερ Μιχάλοβιτς πέρασε μπροστά και πήρε τη νίκη 15-13 με το χαμένο σερβίς του Ματέι Μιχαήλοβιτς και το μπλοκ του Πέτερ Μιχάλοβιτς πάνω στον Φορμέλα.

Κορυφαίοι του Φλοίσβου εκτός από τον διαγώνιο Πίτερ Μιχάλοβιτς ήταν οι δύο ακραίοι του Νικολά Μιχαήλοβιτς και Τρόνσκο Τόρρες. Από τον ΟΦΗ κορυφαίος ήταν ο Ματέι Μιχαήλοβιτς και ο Κόνραντ Φορμέλα.

Στο 1ο σετ ο ΟΦΗ με τον Μακίνεν προηγήθηκε 24-22 αλλά δεν αξιοποίησε το προβάδισμα. Με 3 πόντους του Τόρρες ο Φλοίσβος πέρασε μπροστά 26-25 και με δύο πόντους του Πίτερ Μιχάλοβιτς (επίθεση και μπλοκ στον Φορμέλα) έκανε το 29-27 και το 1-0 για τον Φλοίσβο.

Αντίθετα στο 2ο σετ ο Φλοίσβος έχασε ευκαιρία για να κάνει το 2-0 όταν προηγήθηκε 23-20 με το φλοτ σέρβις του Χαραλαμπίδη αλλά και 24-21. Ο ΟΦΗ με σερί 5-0 χάρις δύο καθοριστικούς πόντους του Ράμος Πέρεζ και διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων έκανε το 26-24 και το 1-1 σετ.

Στο 3ο σετ ο Φλοίσβος επικράτησε άνετα χάρις το σερβίς του Τόρρες και με κυριαρχία στο φιλέ. Ξέφυγε 19-10 και 21-13. Ο ΟΦΗ μείωσε 21-17 αλλά ο Φλοίσβος με τον Μιχάλοβιτς έκλεισε το σετ 25-20.

Μονόλογος του ΟΦΗ ήταν το 4ο σετ με τους Φορμέλα, Λέσκοφ και Ανδρεάδη (που αγωνίστηκε αντίπαλος της παλιάς του ομάδας) έκαναν μεγάλα σερί και με 25-13 έκαναν το 2-2.

Στο 5ο σετ ο ΟΦΗ προηγήθηκε 5-1 αλλά ο Φλοίσβος επανήλθε σταδιακά, με σερί 3-0 προσπέρασε 13-12 και με το λάθος του Ματέι Μιχαήλοβιτς και το μπλοκ του Πέτερ Μιχαήλοβιτς στον Φορμέλα έκλεισε τον αγώνα εν μέσω πανηγυρισμών.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Σαμοθράκης Κρ., Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.