LEN Euro Cup: «Δύο στα δύο» ο Εθνικός!

Ο Εθνικός κέρδισε και τη Σπαντάου με 13-7

«Δύο στα δύο» μέσα σε λίγες ώρες για τον Εθνικό Πειραιά για τον Β΄ προκριματικό όμιλο του Euro Cup Γυναικών στο Βερολίνο! Το πρωί επιβλήθηκε της ισραηλινής Χάποελ Γιόκναμ με 18-13 και πριν λίγο 13-7 της γηπεδούχου Σπαντάου, κάνοντας ασφαλώς μεγάλο βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης!

Καθοριστική ήταν η τρίτη περίοδος όπου η ομάδα του Πειραιά αύξησε τη διαφορά από το +2 του ημιχρόνου (4-2) στο +5 (8-3) βάζοντας γερά θεμέλια νίκης. Στη συνέχεια έφτασε και στο νταμπλ σκορ (12-6).

Πέντε τέρματα σημείωσε η Ελένη Κανετίδου.

Αύριο (26/10) στις 16:00 ο Εθνικός θα παίξει με την Ντε Τσάαν.

ΣΠΑΝΤΑΟΥ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 7-13

Οκτάλεπτα: 1-2, 1-2, 1-4, 4-5

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Ορέστης Σαλάχας): Τζούρκα, Μαργαρίτη, Γαλανοπούλου 1, Μπέτα 1, Μαμόγλου 1, Τσιμάρα 2, Χατζηκυριακάκη 2, Μιλίτσεβιτς, Οικονόμου, Κανετίδου 5, Ι. Μπενέκου, Κάσσαρη 1, Μπεκρή.

Τα γκολ της Σπαντάου πέτυχαν οι: Κοχ 1, Χάουαρθ 3, Μακ Ντόναλντ 1, Λούντβιγκ 1, Κάνγκλερ 1.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Β’ Όμιλος): Ντε Τσάαν 6 (2αγ.), Εθνικός 6 (2αγ.), Χάποελ 3 (3αγ.), Καταλούνια 3 (3αγ.), Σπαντάου 0 (2αγ.).