Αγγλία - Ελλάδα: Από τον Τσίβερς στον... Μπέκαμ

Η εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου είναι έτοιμη να ριχτεί στην αρένα με τα... «τρία λιοντάρια». Δείτε την προϊστορία των αναμετρήσεων όπου έχουμε έρθει αντιμέτωποι με τους Άγγλους.

Όλοι θυμούνται ή τουλάχιστον έχουν δει σε βίντεο, την εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ του Ντέιβιντ Μπέκαμ κόντρα στην εθνική μας ομάδα, που έδωσε το «εισιτήριο» στην Αγγλία για το Μουντιάλ του 2002 στην Άπω Ανατολή.

Αυτή ήταν η τελευταία φορά που αντιμετωπίσαμε την εθνική ομάδα της Αγγλίας σε επίσημο παιχνίδι. Περίπου 23 χρόνια αργότερα, η «γαλανόλευκη» καλείται να κάνει την υπέρβαση στο κατάμεστο «Γουέμπλεϊ» (10/10,21:45), για την τρίτη αγωνιστική του UEFA Nations League, όπου θα έχει και τη στήριξη 4.000 Ελλήνων φιλάθλων στο πλευρό της.

Οι δύο πρωτοπόροι (Ελλάδα, Αγγλία) στον δεύτερο όμιλο της Λιγκ Β του UEFA Nations League, έχοντας κάνει το 2/2 στις πρώτες αγωνιστικές, είναι έτοιμοι να «μονομαχήσουν» για την πρώτη θέση που οδηγεί απευθείας στην Λιγκ Α της διοργάνωσης.

Η προπόνηση της εθνικής μας ομάδας στο «Γουέμπλεϊ» πριν την αναμέτρηση με την Αγγλία.

Αυτή θα είναι η έβδομη επίσημη αναμέτρηση των δύο ομάδων, ενώ μεσολαβούν και τρία φιλικά παιχνίδια. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχει καταφέρει να αποσπάσει μόλις δύο ισοπαλίες, η μία εξ' αυτών το περίφημο 2-2 του «Ολντ Τράφορντ» το 2001.

Η πρώτη συνάντηση

Η αρχή έγινε τον Απρίλη του μακρινού 1971 για τα προκριματικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Σε όμιλο με Αγγλία, Ελβετία και Μάλτα, η εθνική μας δεν είχε πολλές ελπίδες. Κατάφερε μόλις μία νίκη και μία ισοπαλία, αμφότερες κόντρα στη Μάλτα.

Το παιχνίδι της τρίτης αγωνιστικής απέναντι στα «τρία λιοντάρια» του Άλφρεντ Ράμσεϊ έληξε με τους Άγγλους νικητές με το εύκολο 3-0. Το σκορ άνοιξε ο τότε παίκτης της Τότεναμ, Μάρτιν Τσίβερς, στο 22ο λεπτό, για να ακολουθήσουν οι Χερστ (70') και Λι (86').

Την τελευταία αγωνιστική στο «Γ. Καραϊσκάκης», Χέρστ (59') και Τσίβερς (87') «καθάρισαν» για τους Άγγλους (0-2).

Τα προκριματικά του 84'

Στα προκριματικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 1984 βρέθηκε και πάλι η Αγγλία στον όμιλο. Πρώτο παιχνίδι στο «Καυτανζόγλειο» στις 17/11/1982. Η ομάδα του Μπόμπι Ρόμπσον πέρασε με το εμφατικό 3-0 από τη Θεσσαλονίκη, παίρνοντας τους δύο βαθμούς που αναλογούσαν τότε στην κάθε νίκη. Δύο γκολ ο Τόνι Γούντκοκ (2, 63'), παίκτης τότε της Κολωνίας και πρωταθλητής Ευρώπης με τη Νότιγχαμ Φόρεστ (1979). Τον επίλογο έκλεισε ο Σάμι Λι στο 68ο λεπτό.

Το 0-0 στο «Γουέμπλεϊ» στις 30/3/1983, σηματοδοτούσε τον πρώτο βαθμό που πήραμε από τους Άγγλους, έπειτα από τρεις σερί ήττες. Βαθμός που αποδείχθηκε κομβικός, αφού η Αγγλία έχασε το «εισιτήριο» για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα για μόλις έναν βαθμό από την πρωτοπόρο του ομίλου Δανία. Η Ελλάδα τερμάτισε τρίτη, ενώ το γκρουπ συμπλήρωναν Ουγγαρία και Λουξεμβούργο.

Το φάουλ του Μπέκαμ και η... πρόκριση στις καθυστερήσεις

Προκριματικά Μουντιάλ 2002, ένατος όμιλος. Η εθνική Ελλάδας έχει να αντιμετωπίσει τις Γερμανία, Φινλανδία, Αλβανία και Αγγλία. Οι πιθανότητες πρόκρισης ελάχιστες.

Έχοντας ήδη τρεις ήττες σε πέντε ματς, η ομάδα του Βασίλη Δανιήλ ήταν με την «πλάτη στον τοίχο». Οι Άγγλοι ήρθαν στο μισοάδειο «ΟΑΚΑ» τον Ιούνιο του 2001 και με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο (Σκόουλς 64', Μπέκαμ 87') έφυγαν με το τρίποντο.

Τέσσερις μήνες αργότερα, στις 6/10/2001, με τον Ότο Ρεχάγκελ πλέον στον πάγκο της, η «γαλανόλευκη» πέτυχε τα πρώτα της επίσημα τέρματα κόντρα στην Αγγλία, ενώ παραλίγο να «κλέψει» και τη νίκη.

Στο κατάμεστο «Ολντ Τράφορντ», τα «λιοντάρια» του αείμνηστου Σβεν-Γκόραν Έρικσον, ήθελαν μόνο τη νίκη προκειμένου να πάρουν την πρώτη θέση του προκριματικού ομίλου.

Το πρώτο ημίχρονο... «ονειρικό», αφού η εθνική μας πήγε στην ανάπαυλα μπροστά στο σκορ (0-1) χάρη στο γκολ του Χαριστέα στο 36'. Η αντίδραση των γηπεδούχων δεν κράτησε για πολύ, αφού το τέρμα του Σέριγχαμ (68') είχε απάντηση από τον Ντέμη Νικολαΐδη ένα λεπτό αργότερα, ξαναβάζοντας σε θέση «οδηγού» την Ελλάδα. Εν τέλει η εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Μπέκαμ στις καθυστερήσεις, έδωσε τον «χρυσό» βαθμό, όπως αποδείχθηκε, στους Άγγλους, που πήραν εν τέλει την απευθείας πρόκριση καθώς η Γερμανία «κόλλησε» στο 0-0 με τη Φινλανδία.

Η «μαγική» εκτέλεση φάουλ του Ντέιβιντ Μπέκαμ, που έδωσε την πρόκριση στην Αγγλία.

Τα φιλικά παιχνίδια

Αγγλία και Ελλάδα έχουν αναμετρηθεί ακόμη τρεις φορές σε φιλικούς αγώνες. Στις 8/2/1989 στο άδειο «ΟΑΚΑ», ο Σαραβάκος μόλις στο 2' είχε βάλει μπροστά την Ελλάδα, σημειώνοντας το πρώτο, αν και ανεπίσημο, τέρμα της εθνικής μας κόντρα στους Άγγλους. Εν τέλει οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με τη νίκη, ανατρέποντας το σκορ (1-2).

Στις 17/5/1994 στο «Γουέμπλεϊ», η Αγγλία «σκόρπισε» το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με 5-0. Στις 16/08/2006 η Ελλάδα γνώρισε εκ νέου την ήττα, αυτή τη φορά με 4-0, στο «Ολντ Τράφορντ», στην τελευταία συνάντηση των δύο ομάδων γενικά.

(16/08/2006) Αγγλία-Ελλάδα 4-0 - Φιλική αναμέτρηση - Ντεφόε και Ζαγοράκης «μονομαχούν» για τη μπάλα.

Σε συνολικά εννέα αναμετρήσεις, η Αγγλία μετράει επτά νίκες, ενώ δύο ματς έχουν λήξει ισόπαλα. Επί αγγλικού εδάφους, η εθνική μας έχει τρεις ήττες και δύο ισοπαλίες. Μένει να δούμε εάν σήμερα (10/10, 21:45) η Ελλάδα μπορεί να «σπάσει το ρόδι» πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη απέναντι στην εθνική ομάδα της Αγγλίας.