Άρσεναλ – Λίβερπουλ 2-2: Μοιρασιά στο Λονδίνο, κερδισμένη… η Σίτι

Η Λίβερπουλ αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ κόντρα στην Άρσεναλ, έφυγε από το Λονδίνο με τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2). Στην κορυφή έμεινε η Μάντσεστερ Σίτι. Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής της Premier League και η βαθμολογία.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το μεγάλο ντέρμπι της ένατης αγωνιστικής της Premier League ανάμεσα στην Άρσεναλ και τη Λίβερπουλ, αφού οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες 2-2 στο «Έμιρεϊτς» και εξασφάλισαν από έναν πόντο. Oι «κανονιέρηδες» προηγήθηκαν δύο φορές στο παιχνίδι, ωστόσο είδαν τους «κόκκινους» να απαντούν και να μένουν «όρθιοι» στην αγγλική πρωτεύουσα.

Επί της ουσίας, μεγάλη κερδισμένη βρήκε η πρωτοπόρος Μάντσεστερ Σίτι, αφού με το αποτέλεσμα αυτό ξέφυγε πλέον στο +1 από τη δεύτερη Λίβερπουλ, αλλά και στο +5 από την τρίτη Άρσεναλ, η οποία ισοβαθμεί με την Άστον Βίλα.

Το παιχνίδι στο Λονδίνο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και πριν προλάβει να συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ. Από ασίστ του Γουάιτ ο Σάκα εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της «κόκκινης» άμυνας και νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 1-0 των «κανονιέρηδων».

Τα χαμόγελα βέβαια για την ομάδα του Μίκελ Αρτέτα δεν κράτησαν πολύ. Η Λίβερπουλ παρά την ψυχρολουσία για το γρήγορο γκολ που δέχτηκε εν συνεχεία αντέδρασε και στο 18’ έφτασε τελικά στο 1-1 με τον Φαν Ντάικ να βρίσκεται δίχτυα από πάσα του Ντίας. Το ματς πήρε «φωτιά» στην αγγλική πρωτεύουσα, αλλά λίγο πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, η Άρσεναλ πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Ράις βρήκε έξοχα τον Μερίνο στο 43’ και ο τελευταίος «εκτέλεσε» τον Κουίβιν Κέλεχερ για το 2-1 των λονδρέζων.

Στην επανάληψη η Λίβερπουλ συνέχισε να πιέζει με την ελπίδα να φτάσει εκ νέου στην ισοφάριση και εκ του αποτελέσματος δικαιώθηκε για τις προσπάθειές της στο 81’, με τον Μοχάμεντ Σαλάχ να κάνει το 2-2 από πάσα του Νούνιες. Στα εναπομείναντα λεπτά της συνάντησης και οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ της νίκης, αλλά είδαν τις επιθετικές τους προσπάθειες να περνούν ανεκμετάλλευτες και το 2-2 παρέμεινε ανέπαφο ως το φινάλε.