Premier League: Συνεχίζει στη κορυφή η Σίτι, απίθανη νίκη της Μπρέντφορντ στο 96'!

Η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε με 1-0 τη Σαουθάμπτον, με τα υπόλοιπα τρία παιχνίδια να κρίνονται στα τελευταία λεπτά.

Ένα γκολ του Έρλινγκ Χάαλαντ ήταν αρκετό στη Μάντσεστερ Σίτι, που επιβλήθηκε 1-0 της Σαουθάμπτον εντός έδρας και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Premier League, με ένα ματς περισσότερο από την Άρσεναλ.

Ο Νορβηγός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 5ο μόλις λεπτό με νέο... αεροπλανικό, χάνοντας στη συνέχεια μπόλικες ευκαιρίες για να καθαρίσει το ματς.

Από εκεί και πέρα, σε τρομερές εντός έδρας γκέλες υπέπεσαν οι Άστον Βίλα και Μπράιτον. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις σε 1-1 από την Μπόρνμουθ εντός έδρας, ενώ οι «γλάροι» σπατάλησαν προβάδισμα δύο τερμάτων στα τελευταία λεπτά. Το γκολ του Φέργκιουσον στο 85' δεν ήταν αρκετό, με τους Νουρί και Κούνια να ανατρέπουν την κατάσταση για τη Γουλβς. Έτσι , το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 2-2.

Τέλος, σε ένα... παλαβό ματς, η Μπρέντφορντ νίκησε 4-3 την Ίπσουιτς! Οι νεοφώτιστοι πήραν προβάδισμα δύο γκολ στο μισάωρο με Σμόντις και Χερστ, όμως δέχτηκαν τρία τέρματα, με την ομάδα του Ιραόλα να ισοφαρίζει πριν το ημίχρονο και στη συνέχεια να προηγείται με γκολ του Εμπουμό. Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τους φιλοξενούμενους, όταν στο 69' έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Κλαρκ.

Ο Ντέλαπ φάνηκε να τους λυτρώνει την Ίπσουιτς στο 86', αλλά ο Εμπουμό, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έσωσε τις «μέλισσες» στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.