Bundesliga: Ανατροπή η Λειψία, ούτε σήμερα μπορούσ(ι)ε η Ντόρτμουντ!

Νέα ήττα για την Ντόρτμουντ, αυτή τη φορά από την Άουγκσμπουργκ, νίκη με ανατροπή για τη Λειψία, δύσκολα η Στουτγκάρδη τη Κίελ.

Συνεχίζεται η ένατη αγωνιστική η Bundesliga, με τέσσερις αναμετρήσεις. Από αυτές, ξεχωρίζει η νέα ήττα της Ντόρτμουντ με 2-1 από την Άουγκσμπουργκ του Δημήτρη Γιαννούλη, με ανατροπή μάλιστα.

Τα πράγματα έδειχναν να πάνε καλά για το σύνολο του Νούρι Σαχίν, όταν ο Μάλεν έκανε το 1-0 μόλις στο 4'. Εκεί, όμως, ανέλαβε ο Κλοντ-Μορίς. Ο Γάλλος μεσοεπιθετικός ισοφάρισε, αρχικά στο 25' και στο 50' ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους γηπεδούχους με το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, με τη Μπορούσια να μένει πολύ πίσω από τη κορυφή.

Νίκη με ανατροπή και για τη Λειψία, που επικράτησε με 3-1 επί της Φράιμπουργκ. Ο Ρίτσου Ντόαν άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 15', αλλά το δεύτερο ημίχρονο ήταν μονόλογος για την ομάδα της ανατολικής Γερμανίας. Αρχικά, ο Ορμπάν ισοφάρισε στο 47', με τον Χερτρούιντα να σκοράρει 10 λεπτά αργότερα για το 2-1. Ο Οπεντά διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για τη Λειψία, που παραμένει στη κορυφή της βαθμολογίας.

Ισοπαλία 0-0 ανάμεσα σε Ζανκτ Πάουλι και Βόλφσμπουργκ, στο μοναδικό ματς χωρίς γκολ. Αγωνίστηκε βασικοί οι Σάλιακας και Κουλιεράκης.

Τέλος, στη Σουηβία, η Στουτγκάρδη πήρε τη νίκη με 2-1 απέναντι στην ουραγό Χολστάιν Κιέλ κι αναρριχήθηκε στη βαθμολογία. Ούνταβ και Μπάλο Τουρέ έδωσαν προβάδισμα 2 τερμάτων στους γηπεδούχους, με τον Γκίγκοβιτς να μειώνει στο 88' στο τελικό 2-1. Ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 1 παίκτες αμφότερες οι ομάδες.