Βαλένθια – Λας Πάλμας 2-3: Με ανατροπή το πρώτο τρίποντο

Η Λας Πάλμας νίκησε με ανατροπή την Βαλένθια, εκτός έδρας, με 3-2 και πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Ισπανίας

Την πρώτη της φετινή νίκη και μάλιστα με ανατροπή σημείωσε η Λας Πάλμας η οποία επιβλήθηκε της Βαλένθια, στο Μεστάγια, με 3-2. Οι «νησιώτες» μέχρι τώρα είχαν 3 ισοπαλίες και 6 ήττες και πανηγύρισαν τον πρώτο τους τρίποντο στο πρωτάθλημα της Ισπανίας.

Από την άλλη πλευρά οι «νυχτερίδες» παρόλο που προηγήθηκαν στο σκορ δεν κατάφεραν να καθαρίσουν το παιχνίδι και με την ήττα τους αυτή, έμειναν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στο 13’ ο Πεπελού με πέναλτι άνοιξε το σκορ, αλλά στο 43’ ο Μουνιόθ ισοφάρισε σε 1-1. Οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 54’ με τον Σοάρες και στο 84’ ο Μολέιρο πέτυχε το 1-3. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ταρέγκα διαμόρφωσε το τελικό 2-3. Η Βαλένθια από το 69’ έπαιζε με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Πεπελού.

Τo προφίλ της 10ης αγωνιστικής

Παρασκευή (18/10)

Αλαβές-Ρεάλ Βαγιαδολίδ 1-3
(6' Μαρτίνεθ, 90+7' Kίκε Γκαρθία - 17' Σίλα, 72' Aμάλα, 79' Τουχάμι)

Σάββατο (19/10)

Αθλέτικ Mπιλμπάο-Εσπανιόλ 4-1
(6’ Ντάνι Βιβιάν, 28’, 30’ Ινάκι Γουίλιαμς, 55’ Μπερένγκερ – 90’+2’ Άλβαρο Τεχέρο)

Οσασούνα-Ρεάλ Μπέτις 1-2
(59' Τόρο - 7' Ρόκερ, 73' Άβιλα)

Ζιρόνα-Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-1
(44' Ογιαρθάμπαλ)

Θέλτα-Ρεάλ Μαδρίτης 1-2
(51' Σβέντμπεργκ - 20' Eμπαπέ, 66' Βινίσιους)

Κυριακή (20/10)

Μαγιόρκα-Ράγιο Βαγιεκάνο 1-0
(75' Μουρίκι)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Λεγανές 3-1
(69'Σόρλοθ, 81' Γκριεζμάν, 90+9 Σόρλοθ/34' Νεγιού)

Βιγιαρεάλ-Χετάφε 1-1
(44' Κομεσάνια/87' Αραμπαρί)

Μπαρτσελόνα-Σεβίλλη 5-1

(22’ πέναλτι Λεβαντόσφκι, 28’ Πέδρο, 39’ Λεβαντόφσκι, 82’ Τόρε, 88' Τόρε- 87’ Ιντουμπό)