Μπαρτσελόνα – Σεβίλλη 5-1: Με οδηγό τον Λεβαντόφσκι…

Η Μπαρτσελόνα ήταν σαρωτική, ξεπέρασε και το εμπόδιο της Σεβίλλης με 5-1 και οδηγεί την κούρσα στη La Liga

Το… άστρο του 36χρονου Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι έλαμψε και στην αναμέτρηση της Μπαρτσελόνα με την Σεβίλλη, καθώς με δύο δικά του τέρματα οδήγησε τους «μπλαουγκράνα» στη νίκη με το ευρύ 5-1. Ο Γερμανός επιθετικός έφτασε τα 12 τέρματα και το συγκρότημα του Χάνσι Φλικ οδηγεί την κούρσα στη La Liga, έχοντας 27 πόντους μία αγωνιστική πριν από το μεγάλο ντέρμπι με την Ρεάλ.

Από την άλλη πλευρά η Σεβίλλη ήταν αήττητη στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές, αλλά κόντρα στη Μπαρτσελόνα δεν κατάφερε να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 22’ με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Λεβαντόφσκι και έξι λεπτά αργότερα, ο Πέδρο σημείωσε το 2-0. Πάλι ο Λεβαντόφσκι στο 39’ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και το τρίτο της ομάδας του ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ σε 3-0. Το 4-0 έγραψε στο 82’ο Τόρε, ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 87’ με τον Ιντουμπό σε 4-1. Ένα λεπτό αργότερα, ο Τόρε έγραψε το τελικό 5-1.

Τo προφίλ της 10ης αγωνιστικής

Παρασκευή (18/10)

Αλαβές-Ρεάλ Βαγιαδολίδ 1-3
(6' Μαρτίνεθ, 90+7' Kίκε Γκαρθία - 17' Σίλα, 72' Aμάλα, 79' Τουχάμι)

Σάββατο (19/10)

Αθλέτικ Mπιλμπάο-Εσπανιόλ 4-1
(6’ Ντάνι Βιβιάν, 28’, 30’ Ινάκι Γουίλιαμς, 55’ Μπερένγκερ – 90’+2’ Άλβαρο Τεχέρο)

Οσασούνα-Ρεάλ Μπέτις 1-2
(59' Τόρο - 7' Ρόκερ, 73' Άβιλα)

Ζιρόνα-Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-1
(44' Ογιαρθάμπαλ)

Θέλτα-Ρεάλ Μαδρίτης 1-2
(51' Σβέντμπεργκ - 20' Eμπαπέ, 66' Βινίσιους)

Κυριακή (20/10)

Μαγιόρκα-Ράγιο Βαγιεκάνο 1-0
(75' Μουρίκι)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Λεγανές 3-1
(69'Σόρλοθ, 81' Γκριεζμάν, 90+9 Σόρλοθ/34' Νεγιού)

Βιγιαρεάλ-Χετάφε 1-1
(44' Κομεσάνια/87' Αραμπαρί)

Μπαρτσελόνα-Σεβίλλη 5-1

(22’ πέναλτι Λεβαντόσφκι, 28’ Πέδρο, 39’ Λεβαντόφσκι, 82’ Τόρε, 88' Τόρε- 87’ Ιντουμπό)