Bundesliga: Ευρεία νίκη της Βέρντερ, σε τροχιά Ευρώπης η Ουνιόν!

Εκπληκτική Βέρντερ, διέσυρε με 4-2 την Βόλφσμπουργκ, νίκη της Ουνιόν επί της Κιέλ.

Σε τροχιά Ευρώπης βρίσκεται η Ουνιόν Βερολίνου. Η ομάδα της πρωτεύουσας πέρασε από την έδρα της προτελευταίας Χόλσταϊν Κιέλ και πλέον βρίσκεται στις θέσεις που οδηγούν στην ευρωπαϊκή έξοδο.

Το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους ο Κέμπλεϊν στο 18', με τον Ροθ να διαμορφώνει το τελικό 2-0 λίγο πριν την συμπλήρωση των 90 λεπτών.

Στο δεύτερο ματς της ημέρας, η Βέρντερ Βρέμης πήρε εντυπωσιακή νίκη με 4-2 στην έδρα της Βόλφσμπουργκ. Ο Τομάς άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 19', με τον Βάιζερ να ισοφαρίζει στη τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου. Ο Αγού ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 51', ενώ στο 64', ο Κουλιεράκης αντικαταστάθηκε από τον Βίμερ.

Αυτή η αλλαγή αποδείχθηκε καταστροφική, με τον Αυστριακό να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη στο 72', ενώ πέντε λεπτά πριν ο Ντιουκς είχε κάνει το 3-1. Στο 74' ο Γρουλ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1, με τον Μαέλε απλά να μειώνει σε 4-2, πέντε λεπτά μετά.

TO ΠΡΟΦΙΛ ΤΗΣ 7ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (18/10)

Ντόρτμουντ - Σανκτ Πάουλι 2-1 (43’ Μπενσεμπαϊνί, 83’ Γκιρασί - 78’ Σμιθ)

ΣΑΒΒΑΤΟ (19/10)

Γκλάντμπαχ - Χαϊντενχάιμ 3-2 (22’ Ιτακούρα, 62’, 75’ πέν. Κλάιντινστ - 12’ Σιένσα, 80’ πέν. Πίρινγκερ)

Μάιντς - Λειψία 0-2 (20’ Σίμονς, 37’ Ορμπάν)

Φράιμπουργκ - Άουγκσμπουργκ 3-1 (34’ Γκρίφο, 37’ Λίνχαρτ, 45’+1’ Γκίντερ - 65’ Τιτζ)

Χοφενχάιμ - Μπόχουμ 3-1 (11’ Κράμαριτς, 64’ Μπίλτερ, 90’+3’ Ταμπάκοβιτς - 76’ Γκαμπόα)

Λεβερκούζεν - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-1 (25’ Άντριχ, 71’ Μπονιφέις - 16’ πέν. Μαρμούς)

Μπάγερν Μονάχου - Στουτγκάρδη 4-0 (57', 61', 80' Κέιν, 89' Κομάν)

ΚΥΡΙΑΚΗ (20/10)

Χολστάιν Κιέλου - Ουνιόν Βερολίνου 0-2 (18' Κέμπλεϊν, 89' Ροθ)

Βόλφσμπουργκ - Βέρντερ Βρέμης 2-4 (19' Τομάς, 79' Μαέλε/ 45+5 Βάιζερ, 51' Αγού, 67' Ντιουκς, 72' Γρουλ)