Aλαβές - Ρεάλ Βαγιαδολίδ 2-3: Έδειξε... σφυγμό με «διπλό» κι ανατροπή!

Τη δεύτερη της νίκη στη La Liga (και πρώτη μετά την πρεμιέρα) πέτυχε η Ρεάλ Βαγιαδολίδ, κόντρα στην Αλαβές, στην Βικτόρια, με σκορ 3-2 και ανατροπή στο εναρκτήριο ματς της 10ης αγωνιστικής

Με συγκομιδή δύο πόντων τις οκτώ αγωνιστικές που ακολούθησαν την πρεμιέρα (όταν είχε νικήσει...) κατέφτασε στη Βικτόρια, για να παίξει με την Αλαβές, η προτελευταία Ρεάλ Βαγιαδολίδ αλλά επέστρεψε στις επιτυχίες επικρατώντας 3-2 των Βάσκων, στο εναρκτήριο ματς της 10ης αγωνιστικής της La Liga.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι αντιπαρήλθαν ότι οι γηπεδούχοι, που προέρχονταν από τρεις σερί ήττες και δύο ματς χωρίς σκορ, προηγήθηκαν με τον Μαρτίνεθ (6').

Ωστόσο η Βαγιαδολίδ όχι μόνο ισοφάρισαν γρήγορα (17' Σίλα) αλλά στην επανάληψη με δύο γκολ σε επτά λεπτά (72' Αμάλα, 79' Τουχάμι) γύρισε το ματς κερδίζοντας το, αφού το τέρμα του Κίκε Γκαρθία στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε πολύ αργά...

Χρόνος πάντως υπήρχε για ν' αποβληθεί με δύο κίτρινες, για διαμαρτυρίες, ο σκόρερ του 2ου τέρματος των γηπεδούχων...