La Liga: Ξεκόλλησε η Εσπανιόλ, άντεξε η Θέλτα!

Νίκη της Εσπανιόλ επί της Μαγιόρκα, διπλό για τη Θέλτα των εννέα παικτών, νίκη- ανατροπή για την Βαγιεκάνο.

Τέσσερα απογευματινά παιχνίδια είχαμε για την ένατη αγωνιστική της La Liga.

Ο Ντε Φρούτος έκανε την ανατροπή για την Ράγιο Βαγιεκάνο, που έφυγε με νίκη από την έδρα της Βαγιαδολίδ. Στο 51' οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με τον Αμαλά, κι εκεί ανέλαβε δράση ο Ισπανός μεσοεπιθετικός. Με δύο γκολ στο 57' και το 80', διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Σπουδαία νίκη της Θέλτα με 1-0 στην έδρα της Λας Πάλμας. Άνοιξε το σκορ στο 28ο λεπτό με τον Ιγκλέσιας να εκμεταλλεύεται άριστα την σέντρα ακριβείας του Μινγκέθα και με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Το παιχνίδι όμως στράβωσε πάρα πολύ για την ομάδα του Γκιράλδες. Στο 54’ ο Μορίμπα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά από άτσαλο μαρκάρισμα. Σα να μην έφτανε αυτό ο Άσπας αντίκρισε μέσα σε τρία λεπτά και αυτός δύο κίτρινες κάρτες στο 54’ και το 57’. Με εννέα συνέχισε στο παιχνίδι η Θέλτα και κατάφερε παρόλα αυτά να φύγει με μία σπουδαία νίκη στο… σακούλι.

Μεγάλη νίκη της Εσπανιόλ επί της Μαγιόρκα, που της δίνει βαθμολογική ανάσα. Ο Κουμπούγια στο 17' έδωσε το προβάδισμα στους Καταλανούς, με τον Καρέρας στο 47' να κάνει το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Ραΐγιο στο 68', αλλά η Εσπανιόλ άντεξε.

Δίκαιη ισοπαλία 1-1 μεταξύ Χετάφε κι Οσασούνα. Προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι με τον Γιλντιρίμ στο 21ο λεπτό, ο Μπούντιμιρ στο 60ο λεπτό ισοφάρισε στο τελικό 1-1, για τους φιλοξενούμενους.