Bαγιαδολίδ - Mαγιόρκα 1-2: Τετράδα οι »νησιώτες» που ...βούλιαξαν στο 2ο μέρος τους Καστιγιάνους!

Με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο η Μαγιόρκα νίκησε με 2-1 την Bαγιάδολίδ στο εναρκτήριο ματς της 8ης αγωνιστικής της La Liga και βρέθηκε στην πρώτη τετράδα αφήνοντας την αντίπαλο της τρίτη από το τέλος

Τρίτωσε το ...καλό για την Μαγιόρκα που νικώντας, στο εναρκτήριο ματς της 8ης αγωνιστικής της La Liga, την Ρεάλ Βαγιαδολίδ, εκτός έδρας, με 2-1 έφτασε τις τρεις σερί επιτυχίες.

Έτσι αναρριχήθηκε στην πρώτη 4αδα (ισόβαθμη της Βιγιαρεάλ, που έχει ματς λιγότερο), ενώ άφησε την αντίπαλο της (που έχει να κερδίσει από την πρεμιέρα του πρωταθλήματος) τρίτη από το τέλος.

Μετά από ενα στείρο από γκολ πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Καναδό Λαρέν (58') και «κλείδωσαν» το τρίποντο στο 83' με τον Βαλερί.

Οι γηπεδούχοι που υπέστησαν τη 2η διαδοχική τους ήττα με το ίδιο σκορ μείωσαν με τον νεοεισελθόντα Ιβάν Σάντσεθ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.