Διπλό στο 90' η Ατλέτικο στο Βίγκο με... απόσβεση από τον Άλβαρες!

Ο Χουλιάν Άλβαρες πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο Βίγκο κι η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε της Θέλτα επιστρέφοντας στις επιτυχίες

To δεύτερο γκολ του Χούλιαν Άλβαρες ως παίκτης της Ατλέτικο Μαδρίτης ήταν και το σημαντικότερο ως τώρα στην παρουσία του στους «παπλωματάδες» αφού, όχι μόνο ήταν το μοναδικό της αναμέτρησης στο Βίγκο με την Θέλτα, αλλά ήρθε και στο 90ο λεπτό της!

Έτσι η ομάδα του Σιμεόνε, που προερχόταν από την εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) στο «μικρό» ντέρμπι με την Pάγιο επέστρεψε στις επιτυχίες πριν υποδεχθεί την Ρεάλ Μαδρίτης (από την οποία απέχει 2 πόντους, ούσα 3η) στο ...μεγάλο ντέρμπι της ισπανικής πρωτεύουσας!

Όσο για τους «Κέλτες» του Βίγκο γνώρισαν δεύτερη σερί ήττα και έμειναν στο μέσο του βαθμολογικού πίνακα.

Νωρίτερα «διπλό» αλλά με 2-1 είχε κάνει στα προάστια της Βαρκελώνη της Βιγιαρεάλ επί της Εσπανιόλ.

Το «κίτρινο υποβρχύιο» που είχε δεχθεί πέντε ...τορπίλες (1-5) από την Μπαρτσελόνα επικράτησε μ' ανατροπή αφού οι «παπάγαλοι» (2η σερί ήττα και μόλις στο +2 από τη ζώνη του υποβιβασμού), προηγήθηκαν με τον Καρέρας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους.

Όμως η ομάδα του Μαρθελίνο ισοφάρισε με τον Αγιόθε Πέρεθ πριν βγει το ημίχρονο (45’+6’) κι ο ίδιος παίκτης στο 63’ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Το τρίτο ματς της Πέμπτης, στα Κανάρια Νησιά μεταξύ (της ουραγού και χίως νίκη) Λας Πάλμας και Ρεάλ Μπέτις έληξε 1-1.

Ο Μολέιρο στο 9’ άνοιξε το σκορ για τους νησιώτες, για να ισοφαρίσει για τους Ανδαλουσιανούς ο (φορμαρισμένος) Λο Σέλσο στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Ήταν ο μόνος πόντος των Σεβιγιάνων σε δύο αγωνιστικές.