Αλαβές - Σεβίλλη 2-1: Επιστροφή στις νίκες για τους Βάσκους

Μ' ένα γκολ ανά ημίχρονο η Αλαβές επιβλήθηκε 2-1 της Σεβίλλης κι επανήλθε στις επιτυχίες «φρενάροντας» τους Ανδαλουσιάνους.

Δεν είχε συνέχεια η πρώτη νίκη της Σεβίλλης (1-0 την Χετάφε) στη La Liga, την πέμπτη αγωνιστική, αφού στο εναρκτήριο αγώνα της 6ης, κόντρα στην Αλαβές, στη Βιτόρια, ηττήθηκε με 2-1.

Οι Βάσκοι που προέρχονταν από ήττα στα περίχωρα της Βαρκελώνης από την Εσπανιόλ (3-2) πέτυχαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο (17' Κάρλος Βιθέντε, 60' Κάρλος Μαρτίν) και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος δίχως... δράματα, σχεδόν διαδικαστικά, αφού το τέρμα των φιλοξενούμενων από τον Λουκεμπάκιο (83') ήταν η μόνη τους τελικά, αντίδραση.

Έτσι η βασκική ομάδα έπιασε στη βαθμολογία (με ματς περισσότερο) την συντοπίτισσα της Αθλέτικ Μπιλμπάο στην 5η θέση.