Ντόρτμουντ - Χάιντενχαϊμ 4-2: Πάτησε κορυφή

Η Ντόρτμουντ επικράτησε της Χάιντενχαϊμ με 4-2 στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της Bundesliga.

Με τον Καρίμ Αντεγιέμι να κάνει πράγματα και θαύματα στο πρώτο ημίχρονο και να βάζει με δύο τέρματα τις βάσεις για τη νίκη της ομάδας του, η Ντόρμουντ «λύγισε» με 4-2 την Xάιντενχαϊμ στο εναρκτήριο παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής της Bundesliga και πάτησε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι Βεστφαλοί μπήκαν στο ματς πολύ δυνατά και με δύο γκολ από τους Μάλεν (12') και Αντεγιέμι (17') πήραν από πολύ νωρίς ισχυρό προβάδισμα. Η Χάιντενχαϊμ μείωσε στο 39' με άπιαστη κεφαλιά του Πιέρινγκερ, όμως αμέσως μετά ήρθε άλλο ένα γκολ από τον Αντεγιέμι για να κλείσει το ημίχρονο στο 3-1.

Η Χάιντενχαϊμ δεν τα παράτησε, μείωσε ξανά με πέναλτι του Μπρέουν στο 74' και πίεσε για την ισοφάριση, όμως στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων το εύστοχο πέναλτι του Τσαν έβαλε τέλος στην υπόθεση νίκη.