Champions League: Ασύλληπτη, ιστορική Μπάγερν, Λίβερπουλ με ανατροπή! (vid)

Απίθανα παιχνίδια στο δεύτερο σκέλος της πρεμιέρας του Champions League. Ιστορικός θρίαμβος Μπάγερν, σπουδαία ανατροπή Λίβερπουλ, πρώτο γκολ Εμπαπέ και Έντρικ με Ρεάλ.

Μια πρεμιέρα μα τι πρεμιέρα. Το Champions League ξεκίνησε και τα παιχνίδια ήταν τουλάχιστον χορταστικά. Σε άλλες περιπτώσεις, ιστορικά.

Τέτοιο είναι και το παιχνίδι της Μπάγερν Μονάχου απέναντι στην Ντινάμο Ζάκρεμπ. Οι Βαυαροί ισοπέδωσαν με 9-2 τους Κροάτες, στην μεγαλύτερη νίκη τους στο θεσμό. Τρία κγολ στο πρώτο μέρος η Μπάγερν, έκανε το λάθος να μειώσει σε 3-2 μέσα σε ένα δίλεπτο η Ζάγκρεμπ. Αποτέλεσμα; Απόλυτη ισοπέδωση, με 6 γκολ στα επόμενα 43 λεπτά! Τέσσερα γκολ ο Χάρι Κέιν, τα τρία με πέναλτι.

Δύσκολη νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης επί της αξιόμαχης Στουτγκάρδης με 3-1. Πρώτο γκολ Εμπαπέ και Έντρικ στο Champions League, σκόραρε για το 2-1 και ο Ρούντιγκερ. Ισοφάρισε προσωρινά ο Ούνταβ για τους Σουηβούς.

Το γκολ του Πούλισικ στο 3' ίσως να προμήνυε μια θετική βραδιά της Μίλαν απέναντι στη Λίβερπουλ. Όμως δεν ήταν έτσι. Η ομάδα του Άρνε Σλοτ ήταν κυριαρχική, ανέτρεψε το σκορ μέχρι το ημίχρονο με Κονατέ και Βαν Ντάικ (ασίστ ο Τσιμίκας) ενώ είχε και δύο δοκάρια με τον Σαλάχ. Το γκολ του Σομποσλάι στο δεύτερο ημίχρονο έκρινε το αποτέλεσμα.

Τέλος, στη Πορτογαλία η Σπόρτινγκ πήρε την πρώτη της νίκη με 2-0 επί της Λιλ. Το 1-0 από τον συνήθη ύποπτο Βίκτορ Γιόκερες, το 2-0 γκολάρα του Ντεμπάστ. Αποβλήθηκε ο Γκόμες των φιλοξενούμενων λίγο μετά το 1-0.