Εθνική Κορασίδων: Νίκη γοήτρου στο φινάλε με Σουηδία (72-66)

Η Εθνική Κορασίδων κέρδισε την Σουηδία με 72-66 και τερμάτισε 15η στο Ευρωπαϊκό U16

Έστω και στο φινάλε η Εθνική Κορασίδων πέτυχε την πρώτη της νίκη στο Ευρωπαϊκό U16 της Ουγγαρίας, κερδίζοντας την Σουηδία με 72-66 και κατέλαβε την 15η θέση. Ο στόχος βέβαια της παραμονής στην Α’ Κατηγορία είχε χαθεί από χθες.

Η Σουηδία μπαίνοντας με μεγαλύτερη όρεξη προηγήθηκε με 11-4 και έκλεισε το α’ δεκάλεπτο στο +7 (21-14). Η Εθνική μας όμως ανέβασε την απόδοσή της στη συνέχεια και κατόρθωσε να φέρει το ματς στο καλάθι με τρίποντο της Φουστέρη (23-25). Παίρνοντας ψυχολογία, η ελληνική ομάδα προσπέρασε με 27-25. Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε την Εθνική μπροστά με 34-30.

Χωρίς άγχος τα κορίτσιά μας συνέχισαν πολύ καλά στην επανάληψη και μπόρεσαν να ξεφύγουν στο σκορ (46-31 στο 24’). Στο 30’ είχαμε προβάδισμα εννέα πόντων (53-44). Στην τελική ευθεία, η Σουηδία πλησίασε σε 55-50 και σε 57-54. Η Χλιαουτάκη με τρίποντο κράτησε σε θέση ισχύος την Εθνική (60-54). Οι διεθνείς μας έδειξαν χαρακτήρα στο φινάλε και έφτασαν στη νίκη γοήτρου με 72-66.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 34-30, 53-44, 72-66

Δεκάλεπτα: 14-21, 34-30, 53-44, 72-66

Διαιτητές: Ρούτεσιτς (Μαυροβούνιο), Ντόρι (Ιταλία),Βούγιτσιτς (Μαυροβούνιο)

Ελλάδα (Μίχα): Λαγωνικάκη 7 (1), Μήτραλη 7 (1), Φουστέρη 12 (2τρ., 8ασ.), Χλιαουτάκη 8 (1τρ., 10ρ.), Βίγκα 6 (1), Μόσχου 7 (1), Ζορμπαλά 10, Υφαντοπούλου, Τσιανάκα 6, Τουμπανιάρη 9 (10ρ.), Καμπάκα.

Σουηδία (Αρνταλάν): Νόρμπεργκ 16 (1), Χόλμγκρεν 10 (2), Μπαγιαγκίλοβιτς 7, Μάνσον 8, Κλίντμαν 6 (1), Άντερσον, Κέρο 12, Σόλτεζ 2, Τσιμπουζόρ, Κάρλσον 5.