Κηφισιά - Νεφτοχιμίκ Μπουργκάς 1-3: Αποχαιρέτησε με ψηλά το κεφάλι

Η Κηφισιά το πάλεψε απέναντι στην Νεφτοχιμίκ Μπουργκά, αλλά ηττήθηκε με 3-1 σετ και αποχαιρέτησε το Challenge Cup.

Η Κηφισιά το πάλεψε απέναντι στην Νεφτοχιμίκ Μπουργκάς στο Ζηρίνειο, όμως λύγισε με 3-1 σετ και αποχαιρέτησε τα κύπελλα Ευρώπης για τη φετινή σεζόν.

Στο 1ο σετ του αγώνα Κηφισιά και Νεφτοχιμίκ πήγαν μαζί μέχρι το 5-5, όμως οι φιλοξενούμενοι πιέζοντας από τα 9 μέτρα προηγήθηκαν 5-8 μετά από φάση διαρκείας και όμορφο τελείωμα του Γκεοργκίεφ.

Η Κηφισιά βρίσκοντας πόντους πάνω στο φιλέ με τους Ρανγκέλ και Καγιαλή πλησίασε σε απόσταση «αναπνοής» 12-13, όμως η κόντρα του Πέντσεφ και τα κηφισιώτικα λάθη στην επίθεση έφεραν τους φιλοξενούμενους σε πλεονεκτική θέση 13-18. Η ελληνική ομάδα έβγαλε αντίδραση και με τον Αντόνοβιτς στο σερβίς μετέτρεψε το 16-21 σε 21-21 μετά από μπλοκ του Κομητούδη. Όμως η Νεφτοχιμίκ με συνεχόμενους πόντους έφτασε σε τριπλό σετ μπολ 21-24. Ο Πετρόφ κράτησε «ζωντανή» την Κηφισιά μειώνοντας 23-24 όμως ο Γκεοργκίεφ έκλεισε το σετ 23-25 για τους φιλοξενούμενους.

Η Κηφισιά στο 2ο σετ με τους Ρανγκέλ και Οκοσάνοβιτς να σηκώνουν το βάρος στην επίθεση προηγήθηκε 7-5. Η Νεφτοχιμίκ ισοφάρισε 8-8, ενώ λίγο αργότερα με άσο του Φαρίνα προσπέρασε 9-10. Ο Κώστας Χριστοφιδέλης πέρασε στο παιχνίδι τον Σπυριούνη στη θέση του Αντόνοβιτς. Στην εξέλιξη του σετ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 13-16, όμως με τους Σπυριούνη και Οκοσάνοβιτς να τελειώνουν μπάλες το σετ ήρθε στα ίσα 18-18. Η Κηφισιά συνέχισε να έχει το μομέντουμ ανακτώντας τα «ηνία» του σετ 22-19 μετά από εντυπωσιακό μπλοκ του Σπηλιώτη. Ο άσος του Κομητούδη διαμόρφωσε το 24-20 με την Κηφισιά να κατακτά το σετ με 25-21 μετά από άουτ σερβίς του Ντιμιτρόφ.

Συναρπαστικό ήταν το 3ο σετ του αγώνα με τις δύο ομάδες παίζουν όμορφο βόλεϊ να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και να βρίσκονται μαζί στο 11-11. Η ομάδα από τη Βουλγαρία πίεσε την Κηφισιά και έτρεξε σερί 1-4 προσπερνώντας 12-15. Ο άσος του Οκοσάνοβιτς έφερε την Κηφισιά στο -1, 17-18, όμως η Νεφτοχιμίκ έφτασε στο 17-21. Το μπλοκ του Ρανγκέλ έδωσε ελπίδες στην Κηφισιά 19-21, όμως οι φιλοξενούμενοι έμειναν μπροστά κλείνοντας το σετ 21-25.

Αν και η πρόκριση είχε κριθεί ο ρυθμός του αγώνα συνέχισε να είναι υψηλός με τους παίκτες των δύο ομάδων να βγάζουν πάθος στο γήπεδο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 9-11 όμως οι «κυανόλευκοι» με τον Σπυριούνη στο σερβίς προσπέρασαν 13-11 με κόντρα του Οκοσάνοβιτς. Η Νεφτοχιμίκ εκμεταλλευόμενη τα κηφισιώτικα λάθη ανέκτησε το προβάδισμα 13-14. Η Κηφισιά δεν μπόρεσε να ακολουθήσει με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν μέχρι το 15-21 και να κλείνουν το σετ 20-25.