Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων: Στους «32» Μαδέσης/Μεραμβελλιωτάκη και Κιοσελόγλου/Τζενίδη

Με εξασφαλισμένα ήδη δύο πρώτα καλά πλασαρίσματα στο διπλό μικτό έκλεισε για την ελληνική πλευρά η πρώτη μέρα των ατομικών αγωνισμάτων στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης νέων του Μάλμε.

Ο Αλέξανδρος Μαδέσης και η Ευαγγελία Μεραμβελλιωτάκη στην κατηγορία Under 19, ο Γιάννης Κιοσελόγλου και η Χριστίνα Τζενίδη στην Under 15 πέρασαν με δύο νίκες στους «32» και από σήμερα 18/07 θα προσπαθήσουν χωρίς άγχος για ακόμα καλύτερη θέση.

Ολοκληρώθηκε παράλληλα η πρώτη μέρα στα γκρουπ του απλού στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Με δύο νίκες έχουν εξασφαλίσει την πρόκριση στα κεντρικά ταμπλό οι έφηβοι Αλέξανδρος Μαδέσης, Στάθης Μανωλόπουλος, οι παίδες Κώστας Φάκαρος, Γιάννης Κιοσελόγλου και η νεάνιδα Στέλλα Τζαρίδου. Αύριο Πέμπτη κρίνεται η πρόκριση για τους εφήβους Αλέξανδρο Αλεξόπουλο, Γιάννη Κούτρα, Δημήτρη Σωτηρόπουλο, τις νεάνιδες Ζωή Καζάκου, Αγγελική Ευμορφιάδη, τους παίδες Κωνσταντίνο Αλεξούδη, Θεοφάνη Μήτκα και τις κορασίδες Χριστίνα Τζενίδη και Άννα-Φανουρία Μήτκα. Το αγώνισμα του διπλού στις τέσσερις ηλικιακές κατηγορίες αρχίζει αύριο.

Στα γκρουπ του απλού το κάθε ματς κρίνεται με το σύστημα του καλύτερου των 5 σετ. Οι δύο πρώτοι αθλητές/οι δύο πρώτες αθλήτριες από το κάθε ένα γκρουπ προκρίνονται στη νοκ άουτ φάση. Εκεί τα παιδιά θ’ αγωνιστούν με το σύστημα του καλύτερου των 7 σετ.

Στο απλό εφήβων τα προκριματικά γκρουπ είναι 40. Τα 33 είναι των 3ων αθλητών και τα επτά τελευταία των 4ων.

Ο Αλέξανδρος Μαδέσης τέθηκε επικεφαλής στο 22ο γκρουπ. Κατέβαλλε με 3-0 σετ τον Αρμένιο Μουσέγκ Ναζαριάν (11-9, 11-6, 11-4) και τον Δανό Όλιβερ Σκούμποε Μπέρντσεν με 3-1 σετ (11-9, 11-9, 11-13, 11-8) και σίγουρα θα προκριθεί στο ταμπλό με την 1η θέση.

Ο Στάθης Μανωλόπουλος ήταν επίσης 1ο φαβορί στο 26ο γκρουπ. Ξεπέρασε τον Γκεόργκι Στογιάνοφ από τη Βουλγαρία (συμπαίκτη του στο διπλό) με 3-0 σετ (11-8, 11-4, 11-2) κι έπετα τον Λούκα Έλσεν από το Λουξεμβούργο με το ίδιο σκορ (11-9, 14-12, 12-10).

Ιδανική αρχή έκανε ο Αλέξανδρος Αλεξόπουλος στο 9ο γκρουπ. Νίκησε με 3-1 σετ τον Ισπανό επικεφαλής Μαρκ Μίρο (9-11, 11-9, 11-6, 11-9) και αύριο αντιμετωπίζει τον Σκοτσέζο Καϊλούν Γιουάν.

Ο Γιάννη Κούτρα στο 2ο γκρουπ έχασε από τον Σουηδό επικεφαλής Γουίλιαμ Μπέργκενμπλοκ με 3-0 σετ (8-11, 4-11, 6-11) και αύριο παίζει για την πρόκριση με τον Σέρβο Ματίγια Σέπα.

Ο Δημήτρης Σωτηρόπουλος είναι στο 37ο γκρουπ των 4ων αθλητών. Ηττήθηκε από τον Τούρκο Ουγκουρτσάν Ντουρσούν με 3-1 σετ (6-11, 12-10, 7-11, 9-11) και νίκησε τον Κύπριο Αντρέα Χατζηνικόλα με 3-0 σετ (11-9, 11-8, 11-6). Έχει ν’ αγωνιστεί ακόμα με τον Γερμανό Μάνουελ Προχάσκα,

Στο απλό νεανίδων δημιουργήθηκαν 32 προκριματικά γκρουπ, τα 18 είναι των 3ων αθλητριών και τα υπόλοιπα των 4ων. Η Στέλλα Τζαρίδου εξασφάλισε με δύο νίκες την πρόκριση από το 22ο γκρουπ. Στην αρχή χρειάστηκε ανατροπή κόντρα στη Μολδαβή Αλίνα Πουλούκιου για να επικρατήσει με 3-2 σετ (8-11, 9-11, 11-6, 11-5, 11-8). Το απόγευμα έκαμψε και την επικεφαλής Σελίν-Ανουμπίς Πανχόλζερ από την Αυστρία με 3-1 (7-11, 11-9, 11-9, 11-3) κι έχει ήδη 4 βαθμούς. Τελειώνει τα παιχνίδια της σε αυτή τη φάση κόντρα στην Ελλάδα Γκεβοργκάν από την Αρμενία.

Η Ευαγγελία Μεραμβελλιωτάκη είχε δύο ήττες στο 26ο γκρουπ. Έχασε 3-0 σετ από την Ελινόρ Νταβίντοφ από το Ισραήλ (8-11, 7-11, 9-11) και με το ίδιο σκορ από την Εμίνα Τσέριτς από τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη (2-11, 6-11, 6-11). Αύριο αντιμετωπίζει το 1ο φαβορί του γκρουπ, τη Σοφία Μινούρι από την Ιταλία.

Η Αγγελική Ευμορφιάδη προχωρά με μία νίκη και μία ήττα στο 27ο γκρουπ. Έχασε από τη Σέρβα Ντουσίτσα Τοντόροβιτς με 3-0 σετ (14-16, 1-11, 4-11) και ξεπέρασε την Άντεα Κουτάγιαρ από τη Μάλτα με 3-2 σετ (9-11, 9-11, 11-9, 11-9, 11-3). Την Πέμπτη θα κοντραριστεί με την Έμα Βεντέλμπο Κλεμέντ από τη Δανία (επικεφαλής).

Η Ζωή Καζάκου έχει ίδιο απολογισμό στο 29ο γκρουπ. Έχασε από την Ουγγαρέζα Γιουντίτ Νάγκι με 3-1 σετ (11-9, 6-11, 9-11, 6-11), κατέβαλλε την Άζνα Ζλοτργκ από τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη με το ίδιο σκορ (6-11, 11-7, 11-5, 12-10) και παλεύει για την πρόκριση απέναντι στη Βουλγάρα επικεφαλής Σιντέλια Μούτλου,

Στο απλό παίδων σχηματίστηκαν 32 προκριματικά γκρουπ, όλα εκτός από το 1ο είναι των 3ων αθλητών.

Ο Γιάννης Κιοσελόγλου ως επικεφαλής στο 2ο γκρουπ έκαμψε τον Κύπριο Αλέξανδρο Μιχαήλ με 3-2 σετ (7-11, 11-6, 7-11, 11-8, 11-9) και τον Ουκρανό Αρτέμ Σλιουζένκο με 3-0 σετ (11-9, 11-7, 11-5).

Θα περάσει ως 1ος, όπως και ο Κώστας Φάκαρος στο 5ο γκρουπ. Ο τελευταίος νίκησε αρχικά τον Νέιλ Ινκορβάγια από τη Μάλτα με 3-0 σετ (11-6, 11-3, 11-7) και δύσκολα τον Φρανκ Τόμας Τούρι από την Εσθονία με 3-1 σετ (11-9, 15-17, 11-9, 11-3).

Ο Κωνσταντίνος Αλεξούδης τέθηκε επικεφαλής στο 11ο γκρουπ. Αρχικά νίκησε τον Ουκρανό Μαξίμ Πάβλιουκ με 3-2 σετ (12-10, 11-8. 9-11, 5-11, 11-9) και μετά κάμφθηκε με το ίδιο σκορ από τον Εσθονό Μάρτιν Κράικο από 2-0 μπροστά στα σετ (11-9, 11-6, 5-11, 5-11, 5-11). Είναι κοντά στην πρόκριση, αλλά θα πρέπει να περιμένει την αυριανή μέρα.

Ο Θεοφάνης Μήτκας στο 26ο γκρουπ έχασε από τον Άγγλο Μαξ Ράντιβεν (επικεφαλής) με 3-0 σετ (4-11, 12-14, 6-11) και διεκδικεί την προνομιούχο 2η θέση με αντίπαλο τον Σέρβο Ιγκνάτ Γιακόβλεφ.

Στο απλό κορασίδων έγιναν 20 προκριματικά γκρουπ, όλα είναι των 4ων αθλητριών εκτός από το 1ο που έχει τρεις.

Η Χριστίνα Τζενίδη βρέθηκε στο 6ο γκρουπ και Στην πρεμιέρα έκαμψε τη Σλοβένα Νέζα Γκάζβοντα με 3-2 σετ (7-11, 11-9, 9-11, 11-7, 11-9) και μετά λύγισε από την Ιταλίδα Λάουρα Πίννα με 3-1 σετ (11-7, 10-12, 13-15, 9-11). Την Πέμπτη θα βρει απέναντί της την Κροάτισσα Λάνα Μπένκο (επικεφαλής),

Η Άννα-Φανουρία Μήτκα στο 20ο γκρουπ έχασε στον πρώτο της αγώνα 3-1 σετ από την Τσέχα Αντέλα Μπρέλοβα (5-11, 7-11, 11-6, 5-11) και αργότερα επικράτησε της Σέρβας Έμιλι Μιουλ με 3-1 σετ (14-12, 7-11, 11-6, 11-8). Αύριο τίθεται αντιμέτωπη με τη Γαλλίδα Λίζα Ζάο (επικεφαλής),

Το διπλό μικτό εφήβων-νεανίδων άρχισε με προκριματικό γύρο. Oι Αλεξόπουλος/Ευμορφιάδη νίκησαν 3-0 χωρίς αγώνα τους Γιούρι Άλμορ/Γεχουντίτ Μπρανστέιν από το Ισραήλ, οι οποίοι δεν εμφανίστηκαν στο τραπέζι, ενώ οι Κούτρα/Καζάκου αποκλείστηκαν από το βουλγαρικό δίδυμο Γκεόργκι Στογιάνοφ/Σιντέλια Μούτλου με 3-0 σετ (9-11, 4-11, 5-11).

Στον γύρο των «128» οι Αλεξόπουλος/Ευμορφιάδη ηττήθηκαν από τους Μάτε Χάσπελ/Μάξι Μέλανι Μερκ από τη Γερμανία με 3-1 σετ (7-11, 11-4, 5-11, 6-11).

Οι Μαδέσης/Μεραμβελλιωτάκη είχαν ντέρμπι στον 1ο γύρο εναντίον των Ζόλταν Βάργκα/Τζούτιτ Νάγκι από την Ουγγαρία και πήραν τη νίκη στα πέντε σετ με ανατροπή (8-11, 7-11, 11-2, 13-11, 11-8). Το βράδυ ήταν από την αρχή πολύ αποτελεσματικοί απέναντι στους Γιάκσα Κριβοκάπιτς/Κριστίνα Σέμπεκ από το Μαυροβούνιο και έφτασαν σε ευρεία νίκη με 3-0 σετ (11-6, 11-4, 11-9). Αύριο στις 11:30 Ελλάδας αναλαμβάνουν πολύ δύσκολη αποστολή απέναντι στους Γάλλους Σελιάν Μπεσνιέ/Κλέα Ντε Στοπελέρ.

Οι Μανωλόπουλος/Τζαρίδου αποκλείστηκαν στους «128» από το αυστριακό ζευγάρι των Πετρ Χόντινα/Αναστασία Στέρνερ με 3-1 σετ (8-11, 8-11, 11-6, 5-11).

Στο διπλό μικτό παίδων-κορασίδων έγινε ταμπλό των «128». Οι Κιοσελόγλου/Τζενίδη είχαν αμφίρροπη αναμέτρηση στον 1ο γύρο απέναντι στους Τουνάρ Μπαγκίροφ/Σαμπνάμ Μανσούροβα από το Αζερμπαϊτζάν ώσπου επικράτησαν με 3-2 σετ (11-8, 8-11, 11-7, 10-12, 11-7). Στους «64» συνάντησαν τους Γερμανούς Ίβο Κουέτ/Ελίσα Νγκιουέν (Νο 28 στο τουρνουά), κράτησαν εξαιρετικό ρυθμό και με την κατάλληλη ψυχολογία πήραν τη σπουδαία νίκη με 3-1 σετ (8-11, 11-8, 11-8, 11-9). Οι αντίπαλοι ήταν δεξιόχειρες με ποιοτική forehand επίθεση, η αθλήτρια ήταν κινεζικής καταγωγής. Στον 3ο γύρο οι πρωταθλητές Ελλάδας του αγωνίσματος τα δίνουν όλα το πρωί (11:00 Ελλάδας) για το επόμενο βήμα κόντρα στο πολύ δυνατό ζευγάρι από τη Ρουμανία Ρόμπερτ Ιστράτε/Αντρέα Μπαϊάζου.

Ο Φάκαρος και η Μολδαβή Ίνα Λεσίνσκαγια με το αμυντικό στυλ παιχνιδιού πέρασαν τον 1ο γύρο γυρίζοντας την κατάσταση από 0-2 σετ κόντρα στους Μάρκους Γένσεν/Φιλίππα Μίκελμποργκ από τη Δανία (9-11, 10-12, 11-9, 11-3, 11-4). Στον 2ο αναμετρήθηκαν με τους Γερμανούς (κινεζικής καταγωγής) Αλεξάντερ Ουχίνγκ/Λίζα Σόφι Γουάνγκ (φαβορί Νο 12), οι οποίοι ήταν επίσης συνδυασμός επίθεσης με άμυνα. Τα δύο πρώτα σετ ήταν ισορροπημένα, αλλά από τη στιγμή που χάθηκαν το γερμανικό δίδυμο είχε σοβαρό πλεονέκτημα και το αξιοποίησε άμεσα για το τελικό 3-0 (9-11, 9-11, 5-11).

Τα αδέρφια Μήτκα αποκλείστηκαν από τους Σουηδούς Μέλκερ Σγιόσβαρντ/Λαουρίν Καμπάρδο με 3-1 σετ (11-5, 9-11, 7-11, 5-11).