Mαρσέιγ - Παρί Σεν Ζερμέν 0-3: Παριζιάνικη βόλτα ...κορυφής στην Μασσαλία!

Η Παρί Σεν Ζερμέν μετέτρεψε σε περίπατο το ντέρμπι μίσους της Ligue 1 με τη Μαρσέιγ (3-0) και εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Μονακό σε εκείνο της Κυανής Ακτής από την Νις στη Νίκαια (2-1) ώστε να μείνει μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας!

Nτέρμπι (έστω μίσους) μόνο στα... χαρτιά ήταν το πολυαναμενόμενο στην Μασσαλία μεταξύ Μαρσέιγ και Παρί Σεν Ζερμέν

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε το μετέτρεψε σε... περίπατο όπως αποδεικνύει το 3-0 και εκμεταλλευόμενη την ήττα της Μονακό (στο ντέρμπι της Κυανής Ακτής με την Nις, στη Νίκαια) απολαμβάνει την μοναξιά στην κορυφή της βαθμολογίας!

Μόλις στο 7ο λεπτό, μία ασταθής απόκρουση του Χερόνιμο Ρούλι άφησε μόνο του προ κενής εστίας τον Ζοάο Νέβες, που πλάσαρε εύκολα για το 1-0 των Παριζιάνων

Μερικά λεπτά αργότερα, στο 20', ο Αμινέ Αρί έκανε ένα απρόσεκτο μαρκάρισμα με τις τάπες στον Μαρκίνιος και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Σαν να μην έφτανε αυτό για τη Μαρσέιγ, στο 29' ο Λεονάρντο Μπαλέρντι με αυτογκόλ έκανε το 0-2

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 40'; ο συνήθης «ύποπτος», Μπραντλεΐ Μπαρκολά, βρήκε δίχτυα προ κενής εστίας και έφτασε τα 8 γκολ σε 9 εμφανίσεις στο πρωτάθλημα.

Νωρίτερα η Μονακό είχε υποστεί την πρώτη της ήττα στη σεζόν! Οι Μονεγάσκοι έχασαν 2-1 στην έδρα της Νις, παρότι προηγήθηκαν με τον Εμπολό στο 39', όμως πλήρωσε τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, όταν ισοφαρίστηκε από τον Εβάν Γκεσάν και είδε τον Βάντερσον να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία.

Οι «αετοί» με παίκτη παραπάνω βρήκαν στο 71' το νικητήριο γκολ με τον Γκαετάν Λαμπόρντ.

Τεράστια νίκη στη μάχη της παραμονής πήρε η Τουλούζ, που διέλυσε με σκορ 3-0 εκτός έδρας την ουραγό Μονπελιέ, χάρη στον απίθανο Ζακαριά Αμπουκλάλ, που είχε δύο γκολ και ασίστ για την ομάδα του.

Τέλος, η Στρασμπούρ συνέχισε να δείχνει εξαιρετικό αγωνιστική πρόσωπο, καθώς νίκησε 3-1 τη Ναντ και ανέβηκε στην 9η θέση με 2 γκολ του Αντρέι Σάντος.