La Liga: Η Τζιρόνα 2-1 την Μπιλμπάο με ήρωα Γκαζανίγκα

Εκπληκτικός Γκαζανίγκα έπιασε τρία πέναλτι και η Τζιρόνα νίκησε 2-1 την Αθλέτικ Μπιλμπάο. Με... πέναλτι στο 90'+9'!

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Πάουλο Γκαζανίγκα που απέκρουσε τρία πέναλτι, η Τζιρόνα νίκησε 2-1 την Αθλέτικ Μπιλμπάο σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι για την 9η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ερνέστο Βελβέρδε κέρδισε πέναλτι στο 28' αλλά ο Γκαζανίγκα νίκησε τον Μπερενγκέρ. Στο 39' ο Ασπρίγια άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, αλλά στο 41' ο Σανσέτ ισοφάρισε.

Ο Γκαζανίγκα απέκρουσε... διπλό πέναλτι στο 58'. Πρώτα την εκτέλεση του Ινιάκι Γουίλιαμς, ενώ στην απόφαση του διαιτητή για επανάληψη νίκησε και τον Ερέρα!

Και σα να μην έφταναν όλα αυτά για την Μπιλμπάο υπέπεσε και η ίδια σε πέναλτι στις καθυστερήσεις. Ο Στουάνι ήταν εύστοχος στο 90'+9' και χάρισε τη σπουδαία νίκη στην Τζιρόνα.