Μπάγερν-Λεβερκούζεν 1-1: Χωρίς νικητή στο Μόναχο

Μπάγερν και Λεβερκούζεν αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1 στο Μόναχο, στο μεγάλο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Bundesliga. Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το μεγάλο ντέρμπι της πέμπτης αγωνιστικής στην Bundesliga. Μπάγερν και Λεβερκούζεν έμειναν στο 1-1 στη μεταξύ τους αναμέτρηση στο Μόναχο και εξασφάλισαν από έναν πόντο.

Με το αποτέλεσμα αυτό οι πρωταθλητές έβαλαν τέλος στο σερί των Βαυαρών, που μετρούσαν τέσσερις νίκες στα προηγούμενα ισάριθμα παιχνίδια τους στο θεσμό. Παρόλα αυτά, η Μπάγερν συνεχίζει να παραμένει μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα, με τις «ασπιρίνες» να ακολουθούν με τρεις πόντους λιγότερους.

Στο αγωνιστικό κομμάτι το σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο. Η Λεβερκούζεν «πάγωσε» το Μόναχο στο 31’ όταν άνοιξε το σκορ με τον Άντριχ (0-1), ωστόσο τα χαμόγελα στις τάξεις των φιλοξενούμενων δεν κράτησαν πολύ. Μόλις οκτώ λεπτά αργότερα οι Βαυαροί έφτασαν στην ισοφάριση, με τον Πάβλοβιτς να γράφει στο 39’ το 1-1.

Τόσο στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους όσο και στην επανάληψη και οι δύο ομάδες φλέρταραν με την επίτευξη ενός δεύτερου γκολ. Εκ του αποτελέσματος όμως, οι επιθετικές τους προσπάθειες πέρασαν ανεκμετάλλευτες και το 1-1 δεν άλλαξε ως το σφύριγμα του διαιτητή για τη λήξη.