Bundesliga: Άνετη νίκη της Λειψίας, θρίαμβος για Ζανκτ Πάουλι!

Τα αποτελέσματα των αγώνων του Σαββάτου στη Bundesliga.

Μεσημέρι Σαββάτου στη Bundesliga και η Λειψία δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην Άουγκσμπουργκ. Η ομάδα του Μάρκο Ρόζε νίκησε με 4-0 με πρωταγωνιστή τον Σέσκο που πέτυχε δύο τέρματα. Από ένα γκολ σκόραραν οι Οπεντά και Τσάβι Σίμονς, έχασαν πέναλτι οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος.

Θρίαμβος για την Ζανκτ Πάουλι στην έδρα της Φράιμπουργκ. Η νεοφώτιστη ομάδα επιβλήθηκε με 3-0, παίρνοντας την εμφατική πρώτη νίκη της στην κατηγορία. Τα γκολ για τους νικητές πέτυχαν ο Σάαντ (2 τέρματα) και ο Αφολαγιάν. Αγωνίστηκε βασικός ο Σάλιακας.

Νίκη στις καθυστερήσεις για την Γκλάντμπαχ επί της Ουνιόν Βερολίνου. Με γκολ του Τσβαντσάρα στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, οι γηπεδούχοι πήραν πολύ σημαντική νίκη με 1-0.

Συνεχίζει να βρίσκεται ψηλά στη βαθμολογία η Χαϊντενχάιμ, που κέρδισε με 2-0 εκτός έδρας την Μάιντς. Πιέρινγκερ και Σόπνερ οι σκόρερ, έμειναν με 10 παίκτες και οι δύο ομάδες.

Τέλος, ματσάρα έγινε στο Βόλφσπαρκ Στάντιον, όπου Βόλφσμπουργκ και Στουτγκάρδη αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2, μοιραζόμενοι βαθμούς και εντυπώσεις. Ο Βιντ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, με τον Μιγιό να ισοφαρίζει, παίρνοντας το ριμπάουντ από το δικό του χαμένο πέναλτι.

Στο δεύτερο μέρος, ο Αμούρα έδωσε και πάλι προβάδισμα στην Βόλφσμπουργκ, με την Καρασόρ να αποβάλλεται λίγο αργότερα, αφήνοντας τη Στουτγκάρδη με 10 παίκτες. Παρόλο το αριθμητικό μειόνεκτημα, οι φιλοξενούμενοι πήραν στο τέλος το βαθμό. Σκόρερ ο Ουντάβ στο 97'.