Ρεάλ Μαδρίτης - Αλαβές 3-2: Αγχωτική νίκη

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 3-2 τη Αλαβές για την έβδομη αγωνιστική της La Liga.

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία αν και προηγήθηκε 3-0 στο 48', στη συνέχεια χαλάρωσε με την Αλαβές να μειώνει στα τελευταία λεπτά σε 3-2, που ήταν και το τελικό σκορ στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής της La Liga.

Η «σεμνή τελετή» στο γήπεδο των Μαδριλένων έδειχνε να παίρνει... το δρόμο της από το πρώτο μέρος, διάστημα στο οποίο η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι πέτυχε δύο γκολ, γεγονός που της επέτρεψε να κατεβάσει ταχύτητα στο δεύτερο μέρος.

Το γκολ του Ροντρίγο στο 49' φάνηκε να δίνει πρόωρο τέλος στο παιχνίδι, με τη φιλοξενούμενη ομάδα, όμως, να τιμωρεί την αδράνεια των γηπεδούχων και μέσα σε τρία λεπτά να σκοράρει δύο φορές.

Ο Εμπαπέ έχει ζεσταθεί για τα καλά, σκοράροντας σε τέταρτο διαδοχικό ματς στο πρωτάθλημα, αυτή την φορά όχι με πέναλτι όπως στις δύο προηγούμενες αγωνιστικές.