Μπράιτον-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1: Την «ξέρανε» στο 95'!

Με γκολ του Ζοάο Πέδρο στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μπράιτον νίκησε με 2-1 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Premier League.

Η Μπράιτον έκανε το δύο στα δύο στην Premier League, καθώς νίκησε εντός έδρας 2-1 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Φαμπιάν Χιουρζέλερ οι Ντάνι Γουέλμπεκ (32') και Ζοάο Πέδρο (90+5'), που ήταν και οι σκόρερ των «γλάρων».

Ο Ντιαλό ισοφάρισε προσωρινά στο 60', αφιερώνοντας το γκολ στην μητέρα, που απεβίωσε την προηγούμενη ημέρα.

Στο 32' είχαμε το 1-0 στον αγώνα. Ο Ζοάο Πέδρο έκανε μία εξαιρετική μπαλιά τα δεξιά, η οποία πέρασε από όλους και κατέληξε αριστερά στον Μιτόμα, που έδωσε στον Γουέλμπεκ.

Η αμυντική λειτουργία της Γιουνάιτεντ δεν λειτούργησε καλά, με τον Γουέλμπεκ να σκοράρει το γκολ νούμερο 100 στην Premier League.

Η ομάδα του Έρικ Τεν Χαχ αντέδρασε στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Ο Μαζράουι τροφοδότησε ωραία τον Ντιαλό από τα δεξιά, εκείνος έκανε την προσποίηση, σούταρε, με την μπάλα να βρίσκει στο γόνατο του Φαν Χέκε και να καταλήγει στα δίχτυα του Στιλ.

Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα μοιραστούν βαθμούς κι εντυπώσεις, μίλησε ο Ζοάο Πέδρο την τελευταία στιγμή. Ο Βραζιλιάνος βρέθηκε αμαρκάριστος, και με ωραία τελείωμα έκανε το 2-1. 2 στα 2 για την ομάδα του Φαμπιάν Χιουρζέλερ, πρώτη απώλεια βαθμών για την Μάντσεστερ.