Champions League: Σίφουνας η Λεβερκούζεν στο Ρότερνταμ, πέρασε η Μπενφίκα από το Βελιγράδι

Η Λεβερκούζεν μετέτρεψε σε περίπατο το εκτός έδρας παιχνίδι με τη Φέγενορντ, ενώ η Μπενφίκα άντεξε στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε τελικά τη νίκη στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα.

Με επτά γκολ ξεκίνησε η 3η ημέρα της 1ης αγωνιστικής της League Phase του Champions League. Η Λεβερκούζεν πέρασε σαν σίφουνας από την έδρα της Φέγενορντ επικρατώντας με σκορ 4-0.

Οι «ασπιρίνες» έκαναν ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο κατά τη διάρκεια του οποίου πέτυχαν και τα τέσσερα τέρματα, απέναντι σε μία Φέγενορντ που δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να αντιδράσει.

Στο Βελιγράδι η Μπενφίκα αιφνιδίασε τον Ερυθρό Αστέρα με το γρήγορο γκολ που πέτυχε και στη συνέχεια κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων στα πρώτα 45 λεπτά. Στην επανάληψη η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, πίεσε και έψαξε το γκολ, το οποίο πέτυχε στο 86’, αλλά παρόλα αυτά δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από το ματς.