Ελλάδα – ΗΠΑ 13-11: Στα προημιτελικά η «ατσάλινη» Εθνική

Η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών νίκησε 13-11 τις ΗΠΑ και εξασφάλισε την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά.

Την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά πόλο των ανδρών πανηγύρισε η Εθνική ομάδα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κέρδισε 13-11 τις ΗΠΑ και συνεχίζει αήττητο την πορεία του στη διοργάνωση.

Με τον Μάνο Ζερδεβά «κέρβερο» κάτω από την εστία και τους διεθνείς στην επίθεση να βρίσκουν τις λύσεις, η «γαλανόλευκη» πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και έφτασε τελικά στην τρίτη της νίκη σε ισάριθμους αγώνες στο τουρνουά.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι Αμερικανοί μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν δύο φορές στο σκορ με τους Ίρβινγκ και Ντοντ. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη. Η Εθνική όχι μόνο είχε απαντήσεις και ισοφάρισε με τον Γεννηδουνιά (1-1) και τον Βλαχόπουλο στην κόντρα (2-2), αλλά πέρασε και μπροστά με τον Καλογερόπουλο να κάνει το 3-2.

Μάλιστα, η «γαλανόλευκη» πήρε στη συνέχεια και «αέρα» δύο τερμάτων (4-2) με το πέναλτι του Γεννηδουνιά, πριν μειώσουν τελικά σε 4-3 οι ΗΠΑ με πέναλτι του Μπάουεν, ώσπου στην εκπνοή του οκταλέπτου ήρθε και το 4-4 με το απίθανο γκολ από τον τερματοφύλακα των Αμερικανών Γουέινμπεργκ από την άλλη πλευρά της πισίνας!

Στη δεύτερη περίοδο, με τον Ζερδεβά να πραγματοποιεί εξαιρετικές αποκρούσεις κάτω από την ελληνική εστία, η Εθνική πέτυχε το 5-4 με τον Νικολαΐδη αλλά και το 6-4 με τον Παπανικολάου. Ο Ίρβινγκ μείωσε σε 6-5 για τους Αμερικανούς για να έρθει ο Αργυρόπουλος και να γράψει το 7-5 για την Ελλάδα, ενώ με το γκολ του Βάβιτς για το 7-6 ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με την Εθνική να συνεχίζει έτσι να προηγείται στον αγώνα.

Με το «καλημέρα» στο τρίτο οκτάλεπτο οι ΗΠΑ ισοφάρισαν 7-7 με τον Γούντχεντ και πήραν και το προβάδισμα με 7-8 με τον Ντοτ. Η Εθνική όμως συνέχισε να παλεύει. Ο Αργυρόπουλος απάντησε άμεσα για το 8-8 και παρότι ο Μπάουεν έκανε το 8-9 για τις ΗΠΑ, η «γαλανόλευκη» έφερε για ακόμα μία φορά τούμπα το ματς.

Ο αρχηγός Φουντούλης έγραψε το 9-9 στον παίκτη παραπάνω, ο Αργυρόπουλος έδωσε το προβάδισμα στην Ελλάδα με 10-9 και ο Φουντούλης με ένα ακόμα τέρμα στον παίκτη παραπάνω χάρισε «αέρα» δύο τερμάτων στην Εθνική για το 11-9, με το οποίο ολοκληρώθηκε το 8λεπτο.

Στην τελευταία περίοδο η Ελλάδα καλούνταν να διατηρήσει το προβάδισμά της για να φτάσει και στην πολυπόθητη νίκη. Ο αρχηγός Φουντούλης και πάλι στον παίκτη παραπάνω έκανε το 12-9 για την Εθνική. Οι ΗΠΑ μείωσαν σε 12-10 με τον Κουπίντο, όμως η απάντηση της Ελλάδας ήταν άμεση με τον Αργυρόπουλο να κάνει το 13-10.

Στα εναπομείναντα λεπτά το μόνο που κατάφεραν οι Αμερικανοί ήταν να μειώσουν σε 13-11 με τον και η Ελλάδα πήρε τη νίκη που της χάρισε και την πρόκριση στα προημιτελικά.

ΤΑ ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 4-4, 7-6, 11-9, 13-11

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 2, Σκουμπάκης, Καλογερόπουλος 1, Φουντούλης 3, Παπαναστασίου, Γκίλλας, Αργυρόπουλος - Κανακάκης 4, Παπανικολάου 1, Κάκαρης, Νικολαΐδης 1, Βλαχόπουλος 1, Τζωρτζάτος.

ΗΠΑ (Ντέγιαν Ουντόβισιτς): Βάινμπεργκ 1, Χούπερ, Βάβιτς 1, Όμπερτ, Ντάουμπε 1, Κουπίντο 1, Χάλοκ, Γούντχεντ 1, Μπόουεν 2, Ντοντ Κ. 1, Ντοντ Ρ. 1, Ίρβινγκ 1, Χόλλαντ.

Επόμενος αντίπαλος για την Ελλάδα είναι η Κροατία, το Σάββατο (3/8) στις 13:05.