Εθνική Νέων Γυναικών: Ήττα από την Κροατία με 70-53

Η Εθνική Νέων Γυναικών ...κατέρρευσε στο τέλος και έχασε απ' την Κροατία με 70-53

Η Εθνική Νέων Γυναικών δεν τα κατάφερε στον δεύτερο αγώνα της στο Ευρωπαϊκό β’ κατηγορίας στη Σόφια της Βουλγαρίας, καθώς ηττήθηκε απ’ την δυνατή Κροατία με 70-53.

Η ελληνική ομάδα έκανε πολύ καλό ξεκίνημα και προηγήθηκε με 22-11 στο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια όμως ανέκαμψε η Κροατία και μάζεψε τη διαφορά. Στο ημίχρονο η Εθνική μας ήταν μπροστά με 32-27.

Τα πράγματα ωστόσο άλλαξαν στην επανάληψη, με την Κροατία να προσπερνά. Και στο τελευταίο δεκάλεπτο μείναμε από δυνάμεις, με τα κορίτσιά μας να δέχονται ένα επιμέρους 22-9 και να γνωρίζουν την ήττα με 70-53.

Αύριο (8/7) παίζουμε με το Βέλγιο (15.30) με τη νίκη απαραίτητη (και με διαφορά) για να προχωρήσουμε.

Διαιτητές: Ζούμπακ (Σλοβακία), Νάζιμεκ (Ιρλανδία), Ποβορόζνιουκ (Ουκρανία)

Δεκάλεπτα: 11-22, 27-32, 48-44, 70-53

Ελλάδα (Δελή): Αλεξιά 2, Ξενιτοπούλου, Μάντζου, Στεφανάκη, Γρηγοροπούλου 7 (10ρ.), Κουμαντσιώτου, Κελεμένη 9(3), Παπάζογλου 5, Τσάμη 5(1), Παπαδάκη 20(4), Κούπερ 5(1).

Στο άλλο ματς του ομίλου μας, το Βέλγιο συνέτριψε την Αλβανία με 150-30. Η βαθμολογία: Βέλγιο 4, Κροατία, Ελλάδα 3, Αλβανία 2.