Πανιώνιος- ΠΑΟΚ 73-62: Με «όπλο» την άμυνα (highlights)

Παίζοντας πολύ πιεστική άμυνα ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος επικράτησε με 73-62 του ΠΑΟΚ στη Γλυφάδα φτάνοντας στη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Ο Πανιώνιος βρήκε τις λύσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο και με πολύ δυνατή άμυνα κατάφερε να πάρει τη νίκη με σκορ 73-62 επί του ΠΑΟΚ στο κλειστό της Γλυφάδας.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο ματς αρκετά δυνατά εκμεταλλευόμενος τη νευρικότητα των αντιπάλων του και προηγήθηκε με 15-20 στο 9’ του αγώνα.

Ωστόσο ο Πανιώνιος με τον Ρίον Μπράουν να βρίσκει το δρόμο για το καλάθι κατάφερε να αλλάξει την κατάσταση και να ισορροπήσει το παιχνίδι με τους Νεοσμυρνιώτες να τελειώνουν το πρώτο μέρος με 32-31.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως ήρθε η… έκρηξη για τους γηπεδούχους, οι οποίοι με πολύ δυνατή άμυνα, αλλά και τους Σμιθ, Κάναντι να σκοράρουν από την περιφέρεια απέναντι στην ζώνη του ΠΑΟΚ.

Έτσι ο Πανιώνιος προηγήθηκε 65-54 στο 35’ και καθώς οι Θεσσαλονικείς δεν είχαν αξιόπιστες λύσεις για να αλλάξουν την κατάσταση, οι Νεοσμυρνιώτες έφτασαν στην επικράτηση με το τελικό 73-62.
Τα δεκάλεπτα: 15-20, 32-31, 54-50, 73-62

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λυκογιάννης): Τσαλμπούρης 2, Σαλούστρος 11 (1/4 τρίποντα), Κάναντι 8, Νόκο 9 (4 ριμπάουντ), Γκίκας 3 (1/2 τρίποντα), Σμιθ 9 (1/5 τρίποντα), Γούλριτζ 2, Μιλεντίγιεβιτς 3, Κακλαμανάκης 1, Ντέιβις 10 (4 ριμπάουντ), Μπράουν 15 (3 ριμπάουντ), Δημητρακόπουλος

Τα ομαδικά στατιστικά του Πανιωνίου: 23/36 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 12/16 βολές, 36 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 10 λάθη, 5 κλεψίματα

ΠΑΟΚ (Καντσελιέρι): Άπσον 12 (3 ριμπάουντ), Παπαδάκης 3, Μπάρτλεϊ 15 (5 ριμπάουντ), Ρέινολντς 4 (5 ριμπάουντ), Κρούζερ 9 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χέντερσον 6 (5 ριμπάουντ), Φόρεστερ 3 (2 ριμπάουντ), Ιατρίδης, Περσίδης 5, Κατσίβελης 5, Σκουλαριώτης, Μανθόπουλος

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 13/33 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 21/26 βολές, 36 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 12 λάθη, 6 κλεψίματα