ΑΕΚ - Μακάμπι Ραμάτ Γκαν 80-71: Xαμπ και Χέιλ έκαναν τη διαφορά

Έχοντας για κορυφαίους τους Χαμπ (28π) και Χέιλ (16π), η ΑΕΚ νίκησε την Ραμάτ Γκαν με 80-71.

Δυνατό ξεκίνημα έκανε η Ένωση στο πρώτο της αγώνα στο BCL όπου με τον Χαμπ και τον Νετζήπογλου προηγήθηκε 7-0 στα πρώτα λεπτά της περιόδου. Οι συνεχόμενοι πόντοι του Γκάλινατ και του ΜακΚόλουμ από πλευράς Ισραηλινών ισορρόπησαν το παιχνίδι με τους φιλοξενούμενους να περνάνε μπροστά (18-19,7:20) όμως ο Χαμπ είχε άλλα σχέδια και οι κίτρινοι έκλεισαν την περίοδο όντας μπροστά 26-23. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα 8-2 και πήραν προβάδισμα τριών πόντων (28-31). Η Ένωση όμως αντέδρασε και με τα συνεχόμενα τρίποντα του Χαμπ και του Χέιλ προσπέρασε στο σκορ τον αντίπαλό της και πήρε προβάδισμα εννιά πόντων (39-33) με τους κίτρινους να κρατάνε τα ηνία του αγώνα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (47-42).

Στο δεύτερο μέρος μέρος, η ΑΕΚ βελτίωσε την άμυνα της ρίχνοντας τον ρυθμό του αγώνα και με την κυριαρχία της στο ζωγραφιστό δια χειρός Γκόλντεν, Κουζέλογλου και με το τρίποντο του Χέιλ διατήρησε το προβάδισμά της στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-54). Στην αρχή της τέταρτης περιόδου οι δυο ομάδες έδωσαν περισσότερη βάση στα αμυντικά τους καθήκοντα. Οι Χαμπ και Γκόλντεν βρήκαν κάποιες λύσεις στην επίθεση διατηρώντας την ΑΕΚ σταθερά στους οκτώ πόντους διαφορά (69-61,36:37). Οι Ισραηλινοί μείωσαν στους τέσσερις (69-65) με τους Μάιλς και Στίβενς 2:20 πριν τελειώσει το τέλος του παιχνιδιού. Η ομάδα του Σάκοτα έκανε ένα δικό της 4-0 και αύξησε την διαφορά στους οκτώ (73-65) 1:45 για την λήξη του ματς. Τα συνεχόμενα τρίποντα του Χαμπ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα υπέγραψε την νίκη της στην πρεμιέρα της διοργάνωσης με σκορ 80-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-23, 47-42, 61-54, 80-71

ΑΕΚ BETSSON (Σάκοτα): Γκρέι 6 (2 ριμπάουντ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα), Χαμπ 28 (1/3 δίποντα, 7/12 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Φλιώνης (3 ριμπάουντ), Μπράις 4 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κουζμίνσκας 6 (0/4 τρίποντα, 2 ασίστ), Νετζήπογλου 4 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αλίν , Κουζέλογλου 2 (4 ριμπάουντ), Γκόλντεν 14 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη) , Χέιλ 16 (1/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη)

ΜΑΚΑΜΠΙ ΡΑΜΑΤ ΓΚΑΝ (Μπρένερ): Στίβενς 18 (8/8 δίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 λάθη) , ΜακΚάλουμ 21 (4/10 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 7/7 βολές, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ) , Άριελ 5 (1/4 τρίποντα) , Μελεμέντ , Χούμπερ 5 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάιλς 4 (3 ριμπάουντ) , Κρόφορντ 3 (0/3 τρίποντα), Σρορ 4 (3 ριμπάουντ) , Γκάλινατ 11 (4/9 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ Betsson: 18/30 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 11/16 βολές, 38 ριμπάουντ ( 31 αμυντικά - 7 επιθετικά), 18 ασίστ, 15 φάουλ, 14 λάθη, 9 κλεψίματα

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι Ραμάτ Γκαν: 22/34 δίποντα, 4/25 τρίποντα, 15/18 βολές, 29 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 2 επιθετικά), 17 ασίστ, 16 φάουλ, 13 λάθη, 5 κλεψίματα, 5 μπλοκ