Περιστέρι - Προμηθέας 92-94: Σαν να ήταν τελικός! (highlights)

Ο Προμηθέας κέρδισε με 94-92 το Περιστέρι στην παράταση σε μια αναμέτρηση βαθμολογικά μεν αδιάφορη, αλλά με πολύ πάθος και μαχητικότητα

Ο Προμηθέας ήταν καλύτερος στα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης και επικράτησε με σκορ 94-92 (82-82 κ.αγ.) του Περιστερίου εκτός έδρας σε μια αναμέτρηση με πολύ πάθος, ένταση σαν να ήταν… τελικός των play off, αν και όλα έχουν κριθεί στο Top 6 της Basket League.

Οι Πατρινοί με πολύ καλή ευστοχία από την περιφέρεια με τους Ρέινολντς και Χάμιλτον να σκοράρουν κατάφεραν να προηγηθούν με 17 πόντους διαφορά (20-37 στο 11’).

Από το σημείο εκείνο κι έπειτα όμως με τον Ρένφρο να δίνει λύσεις σε άμυνα και επίθεση, αλλά και τον Ράγκλαντ να σκοράρει και να οργανώνει το Περιστέρι ισοφάρισε σε 43-43 στο 18’ και το παιχνίδι πήρε πάλι… φωτιά!

Και πάλι όμως ο Προμηθέας… πάτησε το γκάζι με τον Χέιλ να αναλαμβάνει δράση, πέρασε ξανά μπροστά με 45-59 στο 25’, αλλά για μια ακόμα φορά οι Περιστεριώτες αντέδρασαν!

Μάλιστα με κάρφωμα του Τόμπσον πέρασαν και μπροστά στο σκορ (73-72 στο 36’).

Ο Χάμιλτον στα 1.12’’ με τρομερό τρίποντο έδωσε προβάδισμα στον Προμηθέα με 76-78, ενώ ο Ράγκλαντ ισοφάρισε με δίποντο στα 40’’ και ο Χέιλ με βολές στα 24’’ έκανε το 78-80.

Μετά το τάιμ άουτ του Βασίλη Σπανούλη ο Ράγκλαντ στα 20’’ με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στο Περιστέρι (81-80)!

Στα 13’’ ο Χέιλ αστόχησε σε δίποντο και δύο δεύτερα αργότερα ο Ρένφρο είχε 0/2 βολές με τον Ντάνγκουμπιτς να… χαστουκίζει τη μπάλα κι εκείνη να πηγαίνει στον Ουίλιαμς.

Εκείνος στα 9’’ είχε ½ βολές (82-80 και ο Ετσενίκε στην εκπνοή ισοφάρισε σε 82-82 με το ματς να πηγαίνει στην παράταση!

Στο ξεκίνημα του έξτρα πενταλέπτου το Περιστέρι προηγήθηκε με 86-82, αλλά εκεί πήρε το… όπλο του ο Χάντερ Χέιλ και με δίποντα, τρίποντα, γκολ φάουλ οδήγησε τους «πορτοκαλί» στην επικράτηση με το τελικό 92-94 με τον Κασελάκη μάλιστα στην εκπνοή μετά από εσκεμμένα άστοχη βολή του Ράγκλαντ, να αστοχεί σε τρίποντο!
Τα δεκάλεπτα: 20-35, 43-51, 57-68, 82-82 (κ.αγ.), 92-94.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 10 (2), Ράγκλαντ 30 (8/11 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ντάνγκουμπιτς 8 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κασελάκης 6 (6 ριμπάουντ), Τόμπσον 2, Λοβ 18 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ασίστ), Πουλιανίτης, Ρένφρο 11 (5/5 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Ουίλιαμς 7 (2), Χουγκάζ, Ζούγρης

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 21/31 δίποντα, 13/38 τρίποντα, 11/17 βολές, 37 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 8 επιθετικά), 17 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 18 λάθη, 25 φάουλ

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης 4, Χάμιλτον 11 (2/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη), Χρυσικόπουλος 3 (1), Ετσενίκε 18 (7/12 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χέιλ 23 (3/6 δίποντα, 2/5 βολές, 11/11 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Ρέινολντς 11 (2), Κάουαν 11 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πάπας, Στίβενς 14 (7/8 δίποντα), Καραγιαννίδης

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 22/42 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 20/24 βολές, 36 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 9 επιθετικά), 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 10 λάθη, 22 φάουλ