Basket League: Ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον Απόλλωνα

Στις 19:30 ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον Απόλλωνα Πάτρας στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Basket League.

Από την Πάτρα άρχισε η προσπάθεια του Ολυμπιακού στο φετινό πρωτάθλημα με την επικράτηση επί του Απόλλωνα στις 10 Οκτωβρίου, με 87-61. Είχε ως κορυφαίους τους Σάσα Βεζένκοφ (20π, 4ρ, 3ασ, 2κλ.), Ταρίκ Μπλακ (13π.) και Τόμας Ουόκαπ (7π, 10ασ.). Για τον Απόλλωνα πρώτοι σκόρερ ήταν οι Ομάρ Καλχούν (11π.) και Σαράντης Μαστρογιαννόπουλος (10π.).

Με τη νίκη στο ματς του πρώτου γύρου ο Ολυμπιακός επέκτεινε το αήττητο σερί του έναντι του Απόλλωνα από τον οποίο άλλωστε ηττήθηκε μόνο μία φορά στα χρόνια του επαγγελματικού πρωταθλήματος, στην περίοδο 1996-97 και σε ματς που έγινε στην Πάτρα (78-77).

Μόνο δύο από τους 22 αγώνες που έγιναν στο πλαίσιο της Basket League με τον Ολυμπιακό γηπεδούχο, κρίθηκαν με μονοψήφιες διαφορές. Πιο κοντά στη νίκη είχε φτάσει ο Απόλλων στην περίοδο 2004-05 όταν και ηττήθηκε με 75-74 (Μέισον 20, Γιούρκοβιτς 13 - Χαρίσης 25, Αργυρόπουλος 10).