Μιλάνο-Βίρτους 98-96: Τέλος στο σερί κατακτήσεων της Μπολόνια

Το Μιλάνο κέρδισε με 98-96 την Βίρτους Μπολόνια και κατέκτησε μετά από τέσσερα χρόνια το Σούπερ Καπ Ιταλίας.

Τον πρώτο τίτλο της χρονιάς κατέκτησε το βράδυ της Κυριακής (22/09) η Αρμάνι Μιλάνο!

Σε ένα μεγάλο ντέρμπι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η ομάδα του Έτορε Μεσίνα λύγισε τη Βίρτους Μπολόνια με σκορ 98-96 στην παράταση, κατακτώντας το 5ο Super Coppa της ιστορίας της!

Το σύνολο του Λούκα Μπάνκι ήταν εκείνο που μπήκε καλύτερα στον τελικό, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να προηγούνται μέχρι και με 16 πόντους (29-45) στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Η αντεπίθεση της Αρμάνι ήρθε στο τρίτο δεκάλεπτο, με το παιχνίδι στη συνέχεια να αποκτά άγρια μορφή, καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το φινάλε. Τελικώς, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί όπου βγήκε μπροστά ο Μπολμάρο και «καθάρισε» την υπόθεση νίκης για την Αρμάνι.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τζος Νίμπο με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τους Μπολμάρο και Μίροτιτς να ακολουθούν σε απόδοση με 18 πόντους.

Για τη Βίρτους Μπολόνια, που είδε το ρεκόρ που έτρεχε των τριών κατακτήσεων να λαμβάνει τέλος, ξεχώρισαν οι Πολονάρα (18π.) και Σενγκέλια (17π., 8ρ.).

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 36-47, 64-69, 84-84, 98-96 παρ.