Oλυμπιακός - Ράνταμπεργκ 3-0: Ξεκίνημα με «καθαρή» νίκη κι υποθήκη πρόκρισης οι «ερυθρόλευκες»!

Η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού επικράτησε με 3-0 σετ (25-14, 25-20, 25-18) της Νορβηγικής Ράνταμπεργκ για τον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για την φάση των «64» των Challenge Cup κάνοντας αποφασιστικό βήμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς (16/0)

Δίχως ν' αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα - παρότι πρώτο ματς της σεζόν 2024/25 - η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ (25-14, 25-20, 25-18) επί της Noρβηγικής Ράνταμπεργκ και πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα για την πρόκριση στους «32» του Challenge Cup.

Ο Ολυμπιακός που επιβλήθηκε χωρίς να ανεβάσει στροφές (σε 69 αγωνιστικά λεπτά) ξεκίνησε τον αγώνα με Βάνιακ, Λαμπρούση, Καλαντάτζε, Φαριόλ, Αμπντεραχίμ, Ντι Ιούλιο και λίμπερο την Αρτακιανού.

Ο επαναληπτικός είναι προγραμματισμένος για την προσεχή Τετάρτη (16/10, 19:00) στο Ράνταμπεργκχάλεν της σκανδιναβικής χώρας.

Εκεί όπου στις «ερυθρόλευκες» αρκεί να πάρουν δύο σετ για να περάσουν στην επόμενη φάση.

Στο πρώτο ματς οι παίκτριες του Λορέντσο Μιτσέλι είχε οκτώ άσσους, 51% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, 63% υποδοχή (39% άριστες) και πρώτη σκόρερ την Κούμπουρα, με 14 πόντους (10 η Αμπντεραχίμ).

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 45 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων, ενώ της Ράνταμπεργκ από 2 άσσους, 28 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μιτσέλι): Βάνιακ 8 (8/17 επ. 40% υπ. – 20% άριστες), Λαμπρούση 5 (5/7 επ.), Καλαντάτζε 5 (5/8 επ.), Φαριόλ 8 (4/8 επ. 3 μπλοκ, 1 άσσος), Αμπντεραχίμ 10 (9/23 επ. 1 μπλοκ, 69% υπ. – 44% άριστες), Ντι Ιούλιο 5 (5 άσσους), Αρτακιανού (λ, 82% υπ. 55% άριστες), Σαμπάτη (λ), Νίζετιχ 1 (100% υπ.), Λαβδά, Φακοπουλίδου 2 (2/3 επ.), Κούμπουρα 14 (11/19 επ. 1 μπλοκ. 2 άσσους), Δημητρίου.

ΡΑΝΤΑΜΠΕΡΓΚ (Σόρμπο): Χάλσνε 4 (4/17ε επ. 18% υπ. – 12% άριστες), Σόρμπο 3 (2/5 επ. 1 άσσος), Άαρεσταντ 3 (2/2 επ. 1 άσσος), Φλάτεκβαλ 9 (8/19 επ. 1 μπλοκ, 28% υπ. – 16% άριστες), Βαϊγκάφα 11 (10/31 επ. 1 μπλοκ), Λούνινγκ 2 (2/4 επ.), Κλεμέντσεν (λ, 40% υπ. – 27 άριστες), Γιόχανσεν.