Στρούμιτσα - Ολυμπιακός 0-3: Έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση

Ο Ολυμπιακός νίκησε εκτός έδρας τη Στρούμιτσα με 3-0 σετ στο πλαίσιο του πρώτου προκριματικού γύρου του CEV Champions League.

Ιδανικά ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της φετινής χρονιάς η ομάδα βόλεϊ ανδρών του Ολυμπιακού. Οι Πειραιώτες άλωσαν την έδρα της Στρούμιτσα με 3-0 σετ για τον πρώτο γύρο της προκριματικής φάσης του CEV Champions League.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και πήραν τη νίκη με 25-15, 25-17, 25-15. Πλέον οι νταμπλούχοι Ελλάδας θα υπερασπιστούν το προβάδισμά τους στη ρεβάνς της Τρίτης (24/9) στο «Μελίνα Μερκούρη», εκεί όπου θα χρειαστούν δύο κερδισμένα σετ για να περάσουν στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης.

Πιο αναλυτικά, ο Ολυμπιακός ΟΝΕΧ «μπήκε» δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 14-8, με πρώτο χρόνο του Τζούριτς, ο οποίος ανέβασε τη διαφορά στο +9 (8-17), με τον Ατανασίεβιτς να «γράφει» το +10 (9-19). Ο Σέρβος συνέχισε με τρομερά χτυπήματα στην επίθεση και έκανε το 21-11 για τους νταμπλούχους Ελλάδας, οι οποίοι έφτασαν σε σετ μπολ (14-24), με πλασέ του Πέριν. Το 1-0 σετ (15-25) του Θρύλου ήρθε μετά από άουτ σερβίς των γηπεδούχων.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν πολύ καλά και στο δεύτερο σετ, φτάνοντας στο 6-3, με τον Ατανασίεβιτς, ο οποίος «χτύπησε» ξανά, αυτή τη φορά για το 10-4. Μπλοκ του Κουμεντάκη και 11-4 για τον Ολυμπιακό ΟΝΕΧ, με τον Πέριν να κερδίζει δύο διαδοχικούς άσσους, για το 15-5. Στη συνέχεια, ο Ατανασίεβιτς έδωσε «αέρα» 11 πόντων (5-16) στους νταμπλούχους Ελλάδας, αλλά η Στρούμιτσα μείωσε σε 17-11. Παρόλα αυτά, ο Θρύλος ξέφυγε ξανά με +8 (15-23), με τον φοβερό και τρομερό Ατανασίεβιτς, ενώ ο Πέριν έκανε το 24-16. Ο Τζούριτς ήταν αυτός που «καθάρισε» το δεύτερο σετ, αφού με πρώτο χρόνο, «έγραψε το 25-17 για τους «ερυθρόλευκους» του Πειραιά!

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός ΟΝΕΧ συνέχισε σε υψηλό «τέμπο», με τον Πέριν να δίνει προβάδισμα +5 (3-8) και στη συνέχεια, +8 (5-13). Ασταμάτητος ο Πέριν, κέρδισε έναν ακόμα άσσο, για το 15-8, ενώ έκανε και το 18-10, με ωραία επίθεση! Οι νταμπλούχοι Ελλάδας δεν συνάντησαν ιδιαίτερα προβλήματα και με εντυπωσιακό καρφί του Ατανασίεβιτς, ολοκλήρωσαν με +10 (15-25) το τρίτο σετ, επικρατώντας με 3-0 της Στρούμιτσα.

Τα σετ (0-3 σε 1.03): 15-25, 17-25, 15-25

*Οι πόντοι της Στρούμιτσα προήλθαν από 3 άσσους, 20 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων, ενώ του Ολυμπιακού από 5 άσσους, 42 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

ΣΤΡΟΥΜΙΤΣΑ (Κίριλ Ρίκλιεφ): Ίλιεφ 2 (2/11 επ., 38% υπ. – 23% άριστες), Ρίχλιεφ 1 (0/4 επ., 1 μπλοκ), Ματζούνκοφ 4 (3/10 επ., 1 άσος), Βολκόφ 8 (6/17 επ., 2 άσοι, 48% υπ. – 33% άριστες), Νάκοφ 2 (1/8 επ., 1 μπλοκ), Μίλεφ Β. 5 (5/13 επ., 67% υπ. – 67% άριστες) / Ανγκελόφσκι (λ., 62% υπ. – 44% άριστες), Στάνκοφ 1 (1/1 επ.), Αράποφ (λ.), Μίλεφ Γ. 1 (1/3 επ., 33% υπ. – 33% άριστες), Ίλιεφ Κ. 1 (1/1 επ.), Γκρκόφσκι

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αντρέα Γκαρντίνι): Παγένκ 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Πέριν 16 (11/16 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 88% υπ. – 75% άριστες), Κουμεντάκης 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ, 45% υπ. – 32% άριστες), Τράβιτσα 1 (1/1 επ.), Ατανασίεβιτς 18 (15/18 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Τζούριτς 10 (5/9 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ) / Τζιάβρας (λ., 78% υπ. – 44% άριστες).